Ekumenizm: Tydzień jedności

 
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który na półkuli północnej jest obchodzony od 18 do 25 stycznia, poza wieloma inicjatywami, jest okazją do podkreślenia dialogu życia ludu, pobudzonego przez Chiarę Lubich w wielu częściach świata.

Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”, tekst zaczerpnięty z 2. Listu do Koryntian 5,14–20.

W wielu miastach Polski odbywają się nabożeństwa ekumeniczne gromadzące na modlitwie członków różnych Kościołów. Na stronie Polskiej Rady Ekumenicznej można znaleźć szczegółowe programy obchodów w ponad 17 miastach oraz tekst wydanej broszury, co ułatwi włączenie się duchowe w modlitwy tym, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach fizycznie. http://ekumenia.pl/aktualnosc/tydzien-modlitw-o-jednosc-chrzescijan-2017/.

Każdy dzień ekumenicznej oktawy ma swój temat przewodni:

  1. Jeden umarł za wszystkich
  2. Nie żyjemy już dla siebie
  3. Już nikogo nie znamy według ciała
  4. To, co dawne, przeminęło
  5. Nastało nowe
  6. Bóg pojednał nas ze sobą
  7. Służba pojednania
  8. Pojednani z Bogiem

Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali w tym roku chrześcijanie z Niemiec. Tekst Materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia i cały rok 2017 mówi między innymi: „Miłość Chrystusa przynagla nas do modlitwy… Wspólnoty i Kościoły potrzebują daru Bożego pojednania, jako źródła życia. Lecz ponad wszystko potrzeba im tego dla wspólnego świadczenia wobec świata, „aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17,21).”

Dla Wielu z nas, którzy żyjemy duchowością jedności to szczególny czas budowania mostów z braćmi innych Kościołów. Od wielu lat członkowie naszych wspólnot lokalnych uczestniczą w modlitwach o jedność chrześcijan w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Poznaniu, Bielsku Białej, Kielcach. Budowane relacje mają swoją kontynuację we współpracy na różnych płaszczyznach. Owocem życia dla jedności Kościołów w Ruchu w Polsce i dialogu życia są między innymi cykliczne spotkania naszych wspólnot w Krakowie i Mariapoli Fiore z osobami z YMCA z Niemiec.

Członkowie Ruchu na całym świecie włączają się w dialog życia z członkami innych Kościołów. Współpraca przybiera różne formy w zależności od istniejących warunków.

W Brazylii, w miasteczku Ginetta (Vargem Grande – San Paolo) wspólnie z Kościołem Anglikańskim, Prezbiteriańskim i Metodystów zorganizowano kongres na temat pokoju.

W Buenos Aires członkowie Ruchu wraz z Metodystami przygotowali na placu wspólną szopkę ekumeniczną, przed którą odbyła się modlitwa z zapalonymi świecami, jako znak, że każdy ma zanosić światło Bożego Narodzenia do swojego środowiska. W modlitwie uczestniczyło 150 osób.

W Peru członkowie Ruchu Focolari i członkowie Kościoła Metodystów wspólnie organizowali pomoc na peryferiach Limy. Oczyszczali domy zalane lawiną błotną. Ta ciężka praca była okazją doświadczenia braterstwa i jedności.

Regulamin(500)