Amoris Laetitia – cz. 5 – Rodzina szkołą człowieczeństwa

 
Płodność rodziny czyni ją szkołą wzajemności, braterstwa, uspołecznienia, czułości, człowieczeństwa: wielką szkołą wolności i pokoju.

Płodność rodziny czyni ją szkołą wzajemności, braterstwa, uspołecznienia, czułości, człowieczeństwa: wielką szkołą wolności i pokoju.

 „[…] więź braterstwa, która powstaje w rodzinie między rodzeństwem, tworzy się w klimacie wychowania do otwartości na innych, jest wielką szkołą wolności i pokoju. […] to właśnie rodzina wnosi w świat braterstwo! Począwszy od tego pierwszego doświadczenia braterstwa, umacnianego przez miłość i wychowanie w rodzinie, styl braterski promieniuje jak obietnica na całe społeczeństwo. […] musimy cierpliwie uczyć dzieci, aby traktowały siebie jak bracia. Taka praktyka, czasem męcząca, to prawdziwa szkoła życia społecznego” (AL 194-195).

Jej wpływ przekracza próg domu, towarzysząc dzieciom i młodzieży w najszerszym kontekście społecznym.

„Rodzina jest środowiskiem podstawowej socjalizacji, ponieważ jest pierwszym miejscem, gdzie uczymy się stawać wobec innych, wysłuchiwać się nawzajem, dzielić się, wspierać, szanować, pomagać, żyć jedni z drugimi. Funkcją edukacji jest wzbudzenie poczucia świata i społeczeństwa jako «środowiska rodzinnego», jest wychowanie do umiejętności «przebywania» poza granicami swego domu. W kontekście rodzinnym uczymy się odnajdywania bliskości, opiekuńczości, pozdrawiania się nawzajem. Tu łamie się pierwszy krąg śmiertelnego egoizmu, aby uznać, że żyjemy obok innych, z innymi, którzy są godni naszej uwagi, naszej życzliwości, naszej miłości. Nie ma więzi społecznej bez tego pierwszego codziennego wymiaru, niemal mikroskopijnego: przebywanie razem w bliskości, mijając się ze sobą w różnych porach dnia, martwiąc się o to, co dotyka nas wszystkich, spiesząc sobie nawzajem z pomocą w małych codziennych sprawach” (AL 276).

Podkreśla się szczególnie wartość przypisywaną osobom starszym jako sprawdzian dla cywilizacji: „wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji. Czy w danej cywilizacji okazuje się względy osobom starszym? Czy jest w niej miejsce dla osoby starszej? Ta cywilizacja będzie się rozwijała, jeśli będzie potrafiła szanować rozsądek, mądrość osób starszych” (AL 192).

Rodzina, która zachowuje pamięć historyczną, jest zasobem społecznym, który czyni świat bardziej domowym, przyjaznym do zamieszkania, ludzkim, ponieważ bez pamięci nie ma przyszłości i – przede wszystkim – nie ma procesu uczłowieczenia. „Rodzina, która nie szanuje i nie dba o swoich dziadków, będących jej żywą pamięcią, jest rodziną rozbitą. Natomiast rodzina, która pamięta, jest rodziną, która ma przyszłość. (AL 193).

Regulamin(500)