Tożsamość chrześcijańska- Kampus młodzieży Ruchu Focolari w Trzciance

 
W pierwszym tygodniu lipca po raz kolejny spotkaliśmy się na naszym wakacyjnym spotkaniu Młodych Ruchu Focolari w Trzciance – Mariapoli Fiore, w którym uczestniczyło 35 osób. Hasłem tegorocznego Kampusu była “Tożsamość chrześcijańska”.

Chcieliśmy podczas tych dni zadać sobie kilka podstawowych pytań: kim jestem, jako osoba? Kim jestem, jako człowiek? Kim jestem, jako chrześcijanin? Na te i wiele innych pytań pomogli nam odpowiedzieć zaproszeni eksperci.

Kampus 1 Warszawa ŁazienkiNasze spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy w niedzielę od zwiedzania Warszawy. Poprowadził nas Wojtek Sachmata opowiadając nam o różnych ciekawych miejscach naszej stolicy. Od poniedziałku rozpoczęliśmy nasze zajęcia w Mariapoli Fiore. Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat wiary i rozumu. Prof. Leszek Roszkowski, fizyk, tata jednej z uczestniczek Kampusu, wskazał w swoim wystąpieniu, że nauka może być drogą do poznania Boga. Tego samego dnia, gościł z wykładem dr Kamil Wielecki, antropolog i filozof. Dzięki zajęciom prowadzonym przez niego wielu z nas uświadomiło sobie, jak bardzo nasz styl życia może być narzucany np. przez trendy, prezentowane w różnych spotach reklamowych. Chcąc być oryginalnym, wybierając daną markę, stajemy się podobni do innych. Ale Chrześcijanin ma swoją tożsamość, na którą szybko podążający świat nie musi mieć wpływu. Wśród ekspertów gościliśmy również psycholog Grażynę Soszyńską, która rozpoczęła wykład od zdefiniowania słowa tożsamość, które było wstępem do dalszych rozważań- o tożsamości kobiety i mężczyzny. Wielu z nas zdało sobie sprawę jak bardzo na tożsamość każdego mężczyzny ma przykład jego ojca, a dla każdej kobiety wzorzec matki. Trzeba pamiętać, że zawsze możemy czerpać przykład z Jezusa i Maryi.

Wielką radością były wykłady prowadzone przez Tanino Minuta. Mogliśmy zgłębić historię Jezusa. Tanino podzielił się również swoim doświadczeniem, jak Jezus działa w życiu codziennym. Wzbudziło to wiele pytań i stało się tematem dyskusji w mniejszych grupach. Oprócz ekspertów na Kampusie gościliśmy dzieci z Trzcianki i okolic. W sobotę przygotowaliśmy dla nich specjalny program. Spotkanie z dziećmi dało nam wiele pozytywnej energii. Nie zabrakło też czasu, by nauczyć się czegoś nowego. Mieliśmy okazję uczestniczyć w wieczornych warsztatach. Warsztaty taneczne prowadziło rodzeństwo Kasia i Radek Szawłowscy, warsztaty z improwizacji Asia Lewoc, a śpiewu mogliśmy się uczyć od Natalii Roszkowskiej. Nasze osiągnięcia artystyczne, doskonalone w ciągu tygodnia, mieliśmy okazję przedstawić podczas sobotniego wieczoru. Nie zabrakło naszego wkładu pracy na rzecz miasteczka Fiore. Myliśmy okna, sadziliśmy kwiaty, wykonywaliśmy prace porządkowe. Była to wspaniała okazja, by poznać siebie nawzajem podczas konkretnych działań.

H

Kampus był radosnym czasem bycia razem i bycia z Jezusem. Ważne było dla nas życie w miłości wzajemnej, aby On był między nami. Jednym z ważnych momentów naszego kampusu była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Codzienna Eucharystia pogłębiała naszą relację z Jezusem. Każdego dnia słowo głosił ojciec Krzysztof, który przybliżył symbolikę podczas różnych momentów Mszy świętej. W tych nie zabrakło wspólnych gier i zabaw oraz rozmów do późnych godzin nocnych.

Młodzi .- wdzięczni Panu Bogu, że zgromadził nas w takim składzie i w miejscu, gdzie zawsze można znaleźć ciepło rodziny.

Fotogaleria

Regulamin(500)