Budujmy Kościół jako rodzina

 
HOMILIA NA XXI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

Ewangelia dzisiejsza przedstawia nam jedno z najważniejszych wydarzeń historii Kościoła: jego założenie. Do tego momentu Jezus głosił dobrą nowinę o królestwie Bożym, potwierdzając ją cudownymi znakami. Pociągał za sobą tłumy zafascynowanych ludzi. Niektórych wybrał w sposób szczególny do pójścia za Nim. Grupa Jego najbliższych była jednak jeszcze nieformalna. Teraz Jezus robi coś nowego. Zakłada wspólnotę i daje jej pierwszą strukturę. Stawia Piotra jako jej fundament.

Jezus przygotuje to wydarzenie, zadając apostołom dwa istotne pytania. „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” Jezus chce wiedzieć, co każdy człowiek o Nim myśli, bo od tego myślenia zależy jego zbawienie. Przez to pytanie Jezus pokazuje apostołom, że jako Kościół mają mieć w sercu wszystkich ludzi, czuć się odpowiedzialni za każdego człowieka. Drugie pytanie: „A wy, za kogo Mnie uważacie?” „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego” wspaniale odpowiada Piotr, wyrażając wobec Jezusa to, o czym Kościół ma świadczyć życiem i słowem wobec całego świata: to, że Jezus jest Mesjaszem, że Jego Ewangelia jest dobrą nowiną zbawienia. Po takim przygotowaniu, Jezus przekazuje Piotrowi ogromnie ważne zadanie: „Ty jesteś Piotr – opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół.” Piotr jest fundamentem Kościoła, wspólnoty powołanej, aby być wzorem królestwa Bożego, znakiem tej jedności wszystkich ludzi w miłości do Boga i do siebie nawzajem, która powinna być stylem życia całej ludzkości: „jako w Niebie tak i na ziemi”. Piotr przyjmuje to zadanie. W jedności z nim, cały Kościół wykonuje to zadanie przez wieki, podkreślając jego autentyczność poprzez świadectwa życia świętych i wyznawców, poprzez krew rzesz męczenników.

Teraz Ewangelia dotarła do ostatnich granic naszej Ziemi. Obok Piotra od samego początku w Kościele działa Maryja. Maryja była razem z Apostołami w wieczerniku przy Zesłaniu Ducha Świętego jako matka Kościoła. Jej obecność podkreśliła, że Kościół nie jest tylko instytucją dobrze organizowaną, lecz również rodziną. Podstawowymi filarami Kościoła są Piotr i Maryja. Mówi się o dwóch profilach Kościoła: piotrowym i maryjnym. Profil piotrowy, jest reprezentowany przez hierarchię i duchowieństwo. On prowadzi Kościół prosto na drodze prawdy za pomocą głoszenia słowa, strzeżenia doktryny i udzielania sakramentów. Profil maryjny, jest reprezentowany przez charyzmaty starych zakonów i nowych Ruchów Kościelnych. On rozwija w Kościele przede wszystkim życie słowem Bożym, prowadzi uczniów Jezusa do życia w miłości i jedności i pomoże im stać się bardziej rodziną, otwartą na dialog ze wszystkimi ludźmi, niezależnie od religii i kultur. W dobrej współpracy między profilem piotrowym i maryjnym, Kościół osiąga dzisiaj nową dojrzałość, nabiera nowego oblicza. Broni jak zawsze prawdy i wartości, lecz staje się w nowy sposób nie tylko prawym i dobrym, lecz również bardziej pięknym i radosnym. Dzisiejszy człowiek potrzebuje takiego Kościoła. W środku wielu propozycji pozornego szczęścia przedstawione dawniej przez komunizm, a dzisiaj przez konsumizm, człowiek czuje potrzebę prawdy i prawdziwego szczęścia. Równocześnie, zanurzony w ludzkości coraz liczniejszej i anonimowej, czuje potrzebę znalezienia rodziny.

Kościół, który w Piotrze jest wierny prawdzie i porządkowi i w Maryi żyje miłością do wszystkich, ten Kościół, który Jan Paweł II określił jako Kościół Komunia, odpowiada potrzebom współczesnego człowieka i będzie dla niego coraz bardziej atrakcyjnym. Jaka radosna perspektywa stoi przed każdym z nas! Możemy dawać swój wkład dla rozwoju takiego Kościoła, żyjąc jednością z Piotrem w jego pasterzach oraz jednością z Maryją, angażując się w miłości do wszystkich, aby Kościół stał się domem prawdy, porządku i rodziny.

ks. Roberto

 

 

Regulamin(500)