Ubogi? To Ty możesz mu pomóc

 
19 listopada cały Kościół Katolicki będzie obchodził I Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka. Na całym świecie, a także w Polsce podejmuje się wiele inicjatyw, aby zwrócić uwagę na tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Pomocy nie tylko materialnej, ale też duchowej.

cq5dam.web.1280.1280W swoim liście skierowanym do wiernych na tę okazję Papież Franciszek pisze:

„7. Pragnę, aby wspólnoty chrześcijańskie, w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada na 19 listopada (XXXIII Niedziela Zwykła w ciągu roku), zaangażowali się w przygotowanie wielu momentów przyjacielskich spotkań, naznaczonych solidarnością i konkretną pomocą. …

W tę właśnie niedzielę poświęconą ubogim, jeśli w naszej okolicy żyją biedni, którzy potrzebują pomocy i opieki, zbliżmy się do nich: niech to będzie odpowiednia chwila na spotkanie Boga, którego szukamy. Jak uczy nas Pismo Święte (por. Rdz 18, 3-5; Hbr 13, 2), przyjmijmy ich jako uprzywilejowanych gości przy naszym stole, aby mogli się stać mistrzami, którzy pomogą nam żyć spójnie wiarą. Niech nam pokażą w sposób rzeczowy, a często i radosny, poprzez ich zaufanie i gotowość przyjęcia pomocy, jak bardzo decydujące znaczenie ma życie tym, co istotne oraz umiejętność zdania się na Opatrzność Bożą.

8. U podstaw wielu konkretnych inicjatyw, które będą realizowane w tymże Dniu, niech będzie zawsze modlitwa. Nie zapominajmy, że Ojcze nasz jest modlitwą ubogich. Prośba o chleb wyraża bowiem powierzenie Bogu podstawowych potrzeb naszego życia. To, czego Jezus uczył nas w tej modlitwie, wyraża i zawiera w sobie wołanie tego, kto cierpi z powodu niepewności egzystencji oraz braku tego, co konieczne. Ojcze nasz jest modlitwą, która wyraża się w liczbie mnogiej: chleb, o który prosimy, jest „nasz”, a to pociąga za sobą umiejętność dzielenia się, udziału i wspólnej odpowiedzialności. W tejże modlitwie wszyscy rozpoznajemy potrzebę przezwyciężenia każdej formy egoizmu, aby dostąpić radości wzajemnego przyjęcia.” [1]

W diecezji Krakowskiej organizacje zajmujące się pomocą ubogim przygotowały wspólnie bardzo bogaty program na cały tydzień poprzedzający ŚDU.  Szczegóły inicjatywy na stronie www.sdu.malopolska.pl/.

Pośród wielu pomysłów proponowanych przez organizatorów na to, jak uczestniczyć w podjęciu zadania pomocy ubogim, przypomnienie polskiego przysłowia „Gość w dom, Bóg w dom”, dla nas w Ruchu Focolari, kojarzącego się z pierwszymi czasami Ruchu w Trydencie, kiedy to fokolariny zapraszały do swojego domu ubogich na posiłek, żyjąc zdaniem z Ewangelii ‘cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, mnieście uczynili’. Na pewno każdy z nas ma wokół siebie jakiś rodzaj biedy, któremu może zaradzić nie tylko 19 listopada, ale tego dnia szczególnie by być jedno z całym Kościołem.

[1] Czytaj całość https://w2.vatican.va/content/francesco/pl/messages/poveri/documents/papa-francesco_20170613_messaggio-i-giornatamondiale-poveri-2017.html

 

Regulamin(500)