36 Spotkanie Ekumeniczne Biskupów przyjaciół Ruchu Focolari

 
Zakończyło się 36 Spotkanie Ekumeniczne Biskupów przyjaciół Ruchu Focolari. Uczestniczyło w nim 35 biskupów reprezentujących 21 Kościołów z 17 krajów świata.

W tym roku spotkanie biskupów odbyło się w Polsce, na terenie Archidiecezji Katowickiej, która z niezwykłą gościnnością przyjęła biskupów z całego świata. Do Katowic przybyło 35 biskupów reprezentujących różne Kościoły chrześcijańskie: z USA, Brazylii, Tajlandii, Indii, Republiki Demokratycznej Konga, Cypru, Irlandii Północnej, Niemiec czy Szwecji.

Od końca lat 70 z inicjatywy Klausa Hemmerle, biskupa Aachen w Niemczech biskupi czerpiący inspirację z duchowości Focolare spotykają się regularnie w celu pogłębienia duchowej komunii i braterstwa. Zachęceni przez Ojca Świętego Jana Pawła II, aby spotkania biskupów miały charakter ekumeniczny, od 1982 roku spotykają się w kręgu biskupów z różnych kościołów. Spotkaniu przewodniczył kard. Francis X. Kriengsak Kovithavanij z Tajlandii, który w piątek wygłosił homilię podczas Eucharystii pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca, w katedrze katowickiej. Był obecny także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. – „Z radością przyjąłem zaproszenie biskupów, przyjaciół ruchu Focolari, na spotkanie, które w tym roku odbywa się w Katowicach”. Wśród hierarchów biskup prawosławny z Niemiec, który reprezentował Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola, oraz Oke Bonnier biskup luterański ze Szwecji.

W tym roku biskupi podjęli temat niełatwy ekumenicznie: „Maryja, Matka Jezusa”. O Maryi mówili teologowie katoliccy, prawosławni, luterańscy, anglikańscy oraz przedstawiciele Ruchu Focolari. Wykłady przeplatane były świadectwami osób, które opowiadały, jak doświadczyły w swoim życiu działania Maryi. Wszystko odbywało się w klimacie głębokiego słuchania i wzajemnego szacunku. Nie była to dyskusja, lecz braterska komunia, w której bardziej objawiło się piękno tego, co jednoczy wszystkich, niż to co dzieli Kościoły reprezentowane na spotkaniu. Można było odnieść wrażenie, że Maryja była nie tylko tematem spotkania, lecz tworzyła atmosferę tego spotkania w klimacie rodziny, tworzonej także poprzez cichą obecność licznych członków Dzieła Maryi służących jako tłumacze symultaniczni dla pięciu języków, jako kierowcy, w pracach administracyjnych i przy obsłudze urządzeń audiowizualnych. Codziennie liturgia sprawowana była w świątyni innego Kościoła, co pozwoliło przeżyć piękno rytu każdego z nich. Na końcu tych dni biskupi zawarli między sobą pakt, którego istotę przedstawił Kardynał Francis: „To, co nas jednoczy i pozwala nam przejść ponad uprzedzeniami i lękiem to jest pakt miłości wzajemnej, który odnawiamy co roku, obiecując Jezusowi oraz jeden drugiemu, konkretną braterską miłość, aby radość jednego mogła być radością drugiego, a krzyż jednego krzyżem drugiego”. Dni pełne radości i bogate w owoce -to słowa biskupów uczestników spotkania.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za ten czas, bo nie było ważne, jakiej denominacji jesteśmy. Ważne było, że w tym czasie tworzyliśmy jedną rodzinę – powiedział bp Oke Bonnier ze Szwecji na zakończenie spotkania. Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości.

Muszę powiedzieć, że myślałem, iż to spotkanie spowoduje, że na pierwszy plan wysuną się tematy, które nas dzielą. Zwłaszcza protestantów z katolikami. Tymczasem przekonałem się, że przez to spotkanie otwierają się nasze serca jeszcze bardziej na to co nas łączy. Muszę dodać, że w inny sposób odkryłem postać Maryi – powiedział anglikański bp Robin Smith z diecezji św. Albana.

Za rok biskupi spotkają się ponownie w Sztokholmie.

Link do Mszy św. w katedrze: https://www.youtube.com/watch?v=c3VSy5PBq_w

Regulamin(500)