Miejsce dla Jezusa na Boże Narodzenie

 
„Zbliżają się święta, a ulice mienią się światłami. Ten bogaty świat "przywłaszczył" Boże Narodzenie i wyrzucił Jezusa!„ Te słowa Chiary Lubich dały początek inicjatywie dzieci z Ruchu Focolare, która jest powtarzana każdego roku.

IMG-20171211-WA0010Powrót Jezusa do centrum Bożego Narodzenia nie jest paradoksem. W tym okresie, zwłaszcza w bogatych krajach konsumizm sprawił, że Narodziny Jezusa nie stanowią centrum tych świąt.
„Oni usunęli Jezusa” powtarzają gen 4, dzieci Ruchu Focolare na całym świecie. « Przynajmniej we wszystkich naszych domach krzyczmy Kto się dzisiaj narodził! Sprawcie, aby Jezus narodził się wśród was dzięki waszej miłości „- zapraszała Chiary Lubich.
Stąd w 1996 roku narodził się pomysł, aby każdego roku wykonywać gipsowe Figurki Dzieciątka Jezus i ofiarowywać je na ulicach i placach zabieganym ludziom, którzy mogą nie wiedzieć, albo nie pamiętają, że Boże Narodzenie to przede wszystkim święto Jezusa.

Tak piszą z Wrocławia o akcji „Podarujmy światu Jezusa”

W niedzielę 17 grudnia, tuż po mszy św. w kościele Św. Jana Apostoła we Wrocławiu, grupka genów 4 wraz z rodzicami zorganizowała akcję „Podarujmy światu Jezusa”. Dzień wcześniej dzieci spotkały się w salce parafialnej, by wspólnie przygotować i udekorować małe figurki Dzieciątka Jezus.

DSCN0586Inna niezwykła chwila, gdy jedna z Pań wzięła ze sobą kilkanaście figurek Jezusa, niosąc je w ramionach jak nowonarodzone dzieci…

Dobrowolne ofiary zebrane przez dzieci są przeznaczone na pomoc dzieciom – ofiarom kataklizmów.

A tak było w Krakowie:

W Krakowie akcja odbyła się 9 grudnia 2017 w Domu Handlowym NICO. Figurki Dzieciątka Jezus wykonane przez gen 4 i gen 3 młodsze – dziewczynki i chłopców z Krakowa, Dobczyc i Tarnowa, zostały umieszczone w drewnianych kołyskach, gdzie włożono także tekst rozważania Chiary Lubich. Wszystkie kołyski z Jezuskami zostały rozłożone na stoliku przy drzwiach wejściowych do sklepu.

Dzieciom najwięcej radości sprawiło podchodzenie do osób robiących zakupy i oferowanie figurki Dzieciątka Jezus. Niektórzy odmawiali, inni brali chętnie. Byli też tacy, którzy zadawali pytania. Wtedy dzieci miały okazję opowiedzieć, kim są gen, dlaczego przynoszą figurki Dzieciątka Jezus i wyjaśnić, że zebrane, jako ofiara pieniądze chcą przekazać na pomoc dla dzieci, które ucierpiały w kataklizmach.

Obdarowaliśmy też osoby, które w tym dniu pracowały w sklepie z podziękowaniem za życzliwe przyjęcie. Dzięki osobom ze wspólnoty krakowskiej, które wcześniej pomogły nam przygotować figurki mieliśmy ich tyle, że mogliśmy obdarować nimi naszych bliskich i przyjaciół, a także naszych chorych. Udało nam się podzielić radością oczekiwania na przyjście Pana Jezusa z wieloma osobami.

Z Poznania, o akcji, piszą nam:

IMG_20171217_122405W sobotę w focolare  z dziećmi przygotowywaliśmy figurki Jezusa i pakowaliśmy. W niedzielę 17-go grudnia po Mszy św. dla dzieci w Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu całe rodziny rozdawały figurki. Rozdaliśmy wszystkie, nawet zabrakło…. Dla naszych dzieci było to piękne doświadczenie, ponieważ w minionych latach w innym miejscu bardzo przeżyły, że nie wszyscy chcieli się zatrzymać i z nimi rozmawiać.

Wspólne świętowanie  niedzieli potem przeniosło się do focolare. Rodzice byli zadowoleni, że to dzięki akcji dzieci, cała grupa rodzin mogła razem przeżyć niedzielę.

Zebrane przy tej okazji dobrowolne ofiary (wsłuchując się w nauczanie Papieża Franciszka) dzieci przeznaczyły na konkretne potrzeby bezdomnych w naszym mieście.

IMG-20171211-WA0013A w Warszawie:
Gen 4 w Warszawie 11 grudnia także zorganizowały akcję przypominania światu, że w Boże Narodzenie Jezus jest najważniejszy.  Samodzielnie wykonały figurki, które rozdawały po mszy św. przy Kościele św. Ducha w Warszawie. Zainteresowanym opowiadały dlaczego rozdają figurki Dzieciątka Jezus i na co przeznaczą zebrane ofiary. Ich entuzjazm głoszenia  narodzin Jezusa wywarł duże wrażenie na dorosłych.

Fotogaleria

Regulamin(500)