Rok 2018 w Kościele Polskim

 
Synod biskupów poświęcony młodzieży, obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dalszy rozwój duszpasterstwa rodzin oraz modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – wyzwania roku 2018.

Synod biskupów poświęcony młodzieży, obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dalszy rozwój duszpasterstwa rodzin oraz modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – to główne wyzwania Kościoła w Polsce w 2018 roku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polskim biskupom zależy, by w nowym roku szczególny nacisk położyć na sprawy młodzieży w perspektywie zwołanego przez papieża Franciszka Synodu Biskupów poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Biskupi chcą być blisko młodych, towarzyszyć im, poznać ich problemy i wyzwania. Dlatego rok 2018 będzie szczególnie poświęcony młodzieży, również poprzez przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r

Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego – w rozpoczynającym się roku Kościół będzie zaangażowany w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Biskupi zwracają uwagę na wkład ludzi Kościoła w zachowanie języka polskiego, tożsamości narodowej i kultury, w czasie zaborów.

Rzecznik KEP przypomniał również, że Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rok 2018 Rokiem Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży oraz patronem Polski. Okazją do tego jest przypadająca w 2018 r. 450 rocznica jego śmierci. Specjalny list o św. Stanisławie Kostce, przygotowany przez biskupów, będzie odczytany w kościołach, w niedzielę 14 stycznia.

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla polskiego Kościoła w 2017 r. było podpisanie przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót sługi bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 2018 r. Kościół w Polsce będzie się modlił o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w rozpoczynającym się roku obchodzony będzie jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. Uroczystości ogólnopolskie odbędą się w czerwcu, a we wrześniu – właśnie z tej okazji –Poznań będzie gościł przewodniczących Konferencji Episkopatów z całej Europy.

W 2018 r. Kościół w Polsce będzie realizował program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Jego hasło brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Praca duszpasterska w tym roku będzie skierowana do małżeństw i rodzin, osób żyjących w związkach niesakramentalnych, ochronie życia i pomocy humanitarnej. Rok 2018 będzie więc rokiem poświęconym młodzieży, ojczyźnie i rodzinom. [1]

 

[1] patrz strona KEP http://episkopat.pl/rzecznik-episkopatu-rok-2018-r-bedzie-poswiecony-mlodziezy-ojczyznie-i-rodzinom/

Regulamin(500)