Razem, aby dać nadzieję

 
Chrześcijanie i muzułmanie odwołują się razem do wspólnych wartościach i angażują się dla dobra wspólnego, w rodzinie, środowisku, etyce, mediach, sztuce i kulturze, w zaangażowaniu społecznym. Ten dialog to treść konkretnych doświadczeń braterstwa.

„Razem, aby dać nadzieję. Chrześcijanie i muzułmanie na drodze w charyzmacie jedności”, to tytuł spotkania zorganizowanego przez Ruch Focolari w dniach 19-22 kwietnia w Centrum Mariapoli Castel Gandolfo (Rzym). W spotkaniu weźmie udział około 600 osób z 23 krajów, chrześcijańskich i muzułmańskich.

Doświadczenie wspólnego zaangażowania chrześcijan i muzułmanów zjednoczonych w imię pokoju, solidarność, rozwoju, harmonii między ludźmi różnych wyznań, kultur i tradycji, uruchamia przesłanie pod prąd obecnym trendom i rzuca nasiona nadziei wobec strachu, uprzedzeń, nieufności zwłaszcza na Zachodzie Europy, które wznoszą mury i kreują narrację konfliktu i separacji.

Życie razem w harmonii, szacunku, solidarności i pokoju jest możliwe. Możliwa jest także wspólna praca, wspólne cele bez osłabiania własnej tożsamość i dziedzictwa wartości, ale w uczciwej i szczerej otwartości, pogłębiając wzajemne poznanie i szacunek, koncentrując się na tym, co nas łączy, a nie na tym co dzieli.

Droga zainicjowana przez charyzmat jedności Chiary Lubich, znajduje w nim nadal impuls do rozwoju. W swoim wystąpieniu, w Meczecie Malcolma X w Harlemie (Nowy Jork), 18 maja 1997, Chiara, która zawarła pakt z Wallacem Deen Muhammad Imam i muzułmańską społecznością, że będą pracować razem na rzecz pokoju i jedności, powiedziała wówczas: „Doświadczyłam tutaj głębokiego braterstwa. Jest to coś niezwykle pięknego, co może być jedynie dziełem Boga, który naprawdę uczynił nas jedną rodziną dla swoich planów „. I na fundamentach tej drogi komunii wyjaśniła: „Istnieje we wszystkich religiach, choć w różnych wersjach, tak zwana Złota Reguła „Nie czyń drugiemu tego, czego byś nie chciał, aby tobie uczyniono ” Ta złota reguła wystarcza, aby zagwarantować więź miłości z każdym bliźnim, a ta miłość wystarczyłaby, aby cała ludzkość stała się jedną rodziną „.

Spotkanie w Castel Gandolfo jest krokiem nadziei dla ludzkości w drodze ku powszechnemu braterstwu, w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim, jaki narodził się w wielu krajach. „Edukacja religijna i skupienie na pokoju”, powiedział Adnane Mokrani, profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Instytutu Studiów Islamskich i Arabskich (PISAI) i przewodniczący Cipax, który weźmie udział w konferencji. „W tej perspektywie, nie może być separacji, ale solidarność, współpraca, jedność między ludźmi różnych wyznań, którzy są powołani, aby pracować razem dla dobra wspólnego ludzkości, służąc wszystkim bez różnicy.”

W spotkaniu głos zabiorą między innymi: Maria Voce, prezydent Ruchu Focolari, kardynał Jean-Louis Tauran Pierre, przewodniczący Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego, Abdullah el Radwan, odpowiedzialny za Islamskie Centrum Kultury Włoch, Izzedin Elzir, Imam z Florencji i prezydenta UCOII, Piero Coda, rektor Uniwersytetu Sophia, Mohammad Shomali, dyrektor Centrum Islamskiego w Londynie. Na spotkaniu zostaną przedstawione liczne doświadczenia dialogu i owocnej współpracy, jako wyraz jedności, która może zaistnieć w każdym miejscu.

Regulamin(500)