Kongres Gen 4 w Mariapoli Fiore

 
W dniach od 28.04 do 01.05.2018r. Miasteczko Fiore gościło wyjątkową grupę ! Około 35 dzieci z całej Polski, wraz ze swoimi rodzicami, przeżywało tutaj swoje doroczne rekolekcje – Kongres Gen 4![1]

Bardzo szczególny temat kongresu – „Maryja – Mama każdego z nas”. W ciągu tych kilku przepięknych i słonecznych dni zachwycaliśmy się różnymi etapami życia Maryi.

Pierwszego dnia znaleźliśmy się w Nazarecie, w domu młodziutkiej Maryi, do której przybył Archanioł Gabriel. Jego słowa: „Bóg tak bardzo Cię kocha, Maryjo, iż wybrał Cię, byś stała się Matką Boga”, głęboko zapadły w naszych sercach… Zastanawialiśmy się, czy my także, na wzór Archanioła Gabriela, możemy stać się posłańcami pięknych wiadomości? Odpowiedź nasunęła się sama. Oczywiście, że tak! Wykorzystywaliśmy więc każdą okazję, by to czynić! A jak? Po prostu kochając, kochając, kochając!

Gdy pożegnaliśmy Archanioła Gabriela, zapragnęliśmy stać się drugą, małą Maryją. Maryja swoim życiem pokazała nam, jak wypełniać Wolę Bożą, jak ufać Panu Bogu do końca! Zaczęliśmy od drobnych, zwyczajnych, ale bardzo konkretnych uczynków miłości – opiekując się kimś młodszym, słuchając rodziców, wykonując drobne prace na rzecz Miasteczka, dbając o harmonię w pokoju, obdarowując wszystkich uśmiechem, dobrym słowem, pomocną dłonią…I udało się!!!

Drugiego dnia towarzyszyliśmy Maryi, kiedy zgubiła Jezusa i potem, jak razem z Józefem szukała Go i ZNALAZŁA. Chcąc być drugą Maryją, chcąc żyć tak, jak ONA, postanowiliśmy, że nigdy nie dopuścimy, by Jezus nam się zgubił, by zniknął nam sprzed oczu. Ale jak to zrobić? Z pewnością modląc się, uczestnicząc we mszy św., adorując Pana Jezusa. Ale nie tylko! Odkryliśmy wielki sekret Chiary, jak to osiągnąć – KOCHAJĄC WSZYSTKICH WOKÓŁ NAS! Naszym oczom ukazała się więc Kostka Miłości. Kostka, która przypomina zwyczajną kostkę do gry. Jednak jej ścianki są wyjątkowe. Każda ścianka tej Kostki jest ścianką zwycięską, ponieważ stwarza okazję do KOCHANIA!  Ale co na niej jest napisane? „Kocham jako pierwszy”, „Kocham wszystkich”, „Kocham nieprzyjaciół”, „Kocham Jezusa w drugim”, „Jednoczę się z drugim”, „Kochamy się wzajemnie”! Już te krótkie zdania wystarczą, by nigdy nie zgubić Jezusa! Bo gdy trwamy w miłości, ON jest zawsze wśród nas!!!

Trzeciego dnia wyruszyliśmy w podróż śladami wypraw Maryi. ONA naprawdę wiele pielgrzymowała, a sensem i motywem każdej podróży była miłość do drugiego człowieka. Tak samo jak Maryja, wędrowała również Chiara. Wyruszyliśmy więc w wielką podróż śladami Chiary. Chiara w swoim życiu wiele kochała i uczyła nas tej miłości… Była wspaniałym przykładem małej Maryi. Towarzyszyliśmy zatem Chiarze, kiedy odkryła swoje powołanie, byliśmy z Chiarą w Loretto, byliśmy z Chiarą w bombardowanym Trydencie, byliśmy z Chiarą w jej pierwszym focolare…

Wieczorem ostatniego dnia staliśmy się gośćmi na Weselu w Kanie Galilejskiej. Mieliśmy wrażenie, że ta uczta była wspaniałym świętem nie tylko dla Genów 4, ale zwłaszcza dla ich rodziców i mieszkańców Miasteczka, którzy przy dźwiękach pięknej muzyki ruszyli w wesołym korowodzie…

Na naszym Kongresie nie brakowało śpiewów, zabaw na świeżym powietrzu, gier, pląsów, meczów piłki nożnej, podchodów, olimpiady sportowej, festiwalu talentów i warsztatów różnej maści…

Wyjątkowymi momentami Kongresu Gen 4 były wieczorne modlitwy, kiedy to mieliśmy okazję podarować Panu Jezusowi skarby ukryte w naszych sercach. Skarby, które kiełkowały w naszych duszach w ciągu dnia, a wieczorem przybierały kształt płomiennego dziękczynienia. Nasze drobne akty miłości, w postaci kolorowych, papierowych listków, zawieszaliśmy podczas wieczornej modlitwy na naszym małym drzewku uczynków miłości.

Kongres Gen 4 się skończył i rozjechaliśmy się do naszych domów. Czujemy, że dzięki tym kilku dniom Maryja stała się nam bliższa, stała się naszą prawdziwą Mamą. Jej piękny wizerunek, wspólnie namalowany przez dzieci, będzie przypominał wszystkim mieszkańcom miasteczka, stałym i tymczasowym, jak Maryja ukochała sobie Geny 4 i jak Geny 4 kochają Maryję!!!

                                                                                                          Z.K

[1] Gen (czytaj dżen) – skrót z włoskiego generazione nuova – nowa generacja, którym określa się młode pokolenia w Ruchu Focolari. Gen 4 to dzieci w wieku 4-8 lat.

Regulamin(500)