Spotkanie biskupów w Austrii

 
Od 24 lipca do 1 sierpnia w Seggau (Austria) odbyło się doroczne,letnie spotkanie biskupów, którzy animują spotkania biskupów Ruchu Focolari w różnych częściach świata. 63 uczestników z 31 krajów, aby żyć i pogłębiać duchowość komunii.

„Zaprosił nas do tego uroczego miejsca – Styrii,” zielonego serca „Austrii, jak ją tu nazywają, biskup. Wilhelm Krautwaschl, obecny ordynariusz tej diecezji, która właśnie obchodzi jubileusz  800 lat istnienia „- pisze kardynał Francis Xavier Kriengsak, koordynator biskupów Ruchu Focolari. „Dla nas ten pobyt był okazją do wspólnego życia jak bracia, dzielenia się radościami i smutkami, odnowienia naszej siły i ponownego zakotwiczenia się w istocie charyzmatu”.

Trochę historii. Pierwsze spotkanie biskupów przyjaciół Focolari miało miejsce w 1977 r.. Biskupów zaprosił teolog Klaus Hemmerle (1929-1994), ówczesny biskup Akwizgranu (Niemcy). Uczestniczyło w nim 12 biskupów z pięciu kontynentów. Na audiencji generalnej, w Watykanie Paweł VI, pozdrawiając ich, zachęcił do pójścia naprzód. W następnym roku, spotykając się z nimi po raz ostatni, powiedział: „Jako głowa kolegium apostolskiego zachęcam was, dodaję odwagi, pobudzam do kontynuowania tej inicjatywy”. Ta sama zachęta docierała od kolejnych papieży, aż do papieża Franciszka, który przesłał na spotkanie w Austrii swoje pozdrowienie. Od 1981 roku zainicjowano cykliczne, letnie wakacje małej grupy biskupów z udziałem Chiary Lubich. Podczas kolejnych, w 1984 r. Chiara w swoim wystąpieniu zaprosiła biskupów do „zdecydowanego skierowania się, wraz z Dziełem Maryi, ku jedności kościołów i dialogowi z innymi religiami i wszystkim ludźmi dobrej woli”, zgodnie z celem Kościoła i duchowości Focolari. «To zaproszenie – piszą – spowodowało skok jakościowy naszej komunii».

W tym roku przybyło 63 uczestników z 31 krajów, w tym luterański biskup Christian Krause, były prezydent Światowej Federacji Luterańskiej. Cel jak zawsze: „pogłębiać i żyć duchowością komunii” oraz „odkrywać sposoby, jakimi może ona wzmacniać drogę Kościoła” w różnych warunkach społeczno-kulturowych. Piękne otoczenie, zamek Seggau (z XII wieku), dawna siedziba biskupów w Grazu, przekształcony w centrum konferencyjne otoczone zielenią. Spotkanie rozpoczęło się w atmosferze wielkiej radości i braterstwa, „przypomniano początki udziału biskupów w charyzmacie jedności, które doprowadziły ich do skupienia się na życiu komunią nie tylko podczas letnich wakacji, ale także, na odległość, przez cały rok „.

Liczne wystąpienia: ks. Fabio Ciardi (OMI), odpowiedzialny za Szkołę Abba, przedstawił rozważania dotyczące szczególnego światła, doświadczonego przez Chiarę Lubich w 1949 r .; arcybiskup. Vincenzo Zani, sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, zrelacjonował prace nad Synodem Biskupów na temat młodzieży, który odbędzie się w październiku. Biskup Brendan Leahy (Irlandia) poinformował o Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się pod koniec sierpnia w Dublinie, z udziałem Ojca Świętego. Maria Voce, prezydent Ruchu Focolari, przedstawiła po raz pierwszy temat, „Duch Święty, dusza Kościoła i świata”, który w przyszłym roku będzie pogłębiany przez wszystkich członków Ruchu:. Następnie, wraz ze współprezydentem Jesúsem Moránem, opowiedzieli o swojej podróży w marcu do krajów azjatyckich, podczas której spotkali się ze wspólnotami Ruchu. Opowiedzieli również o niedawnym wielkim spotkaniu młodych –  Genfeście w Manili. Ponadto, powtórnie wysłuchano przemówienia Papieża Franciszka do mieszkańców Loppiano (10 maja), określonego przez Jesusa Morána, jako „rodzaj vademecum na podróż Dzieła Maryi”.

Gubernator Regionu przyjął biskupów w wielkiej auli dawnego uniwersytetu jezuickiego. Zdarzenie bez precedensu, które jest częścią dobrej współpracy między instytucjami cywilnymi a kościołem „w duchu ekumenicznym i w otwarciu na wszystkie religie” – powiedział podczas swojego wystąpienia.

Regulamin(500)