Chiara Lubich o św. Klarze z Asyżu

 
Przypominamy treść przesłania Chiary Lubich do członków Ruchu Focolari o św. Klarze z Asyżu. Wspomnienie św. Klary było dniem imienin założycielki Focolari, a więc świętem. Zawsze tego dnia podarowywała nam jakąś myśl do wprowadzenia w życie.

 Kochani,   to collegamento dotrze do was w dniu św. Klary z Asyżu. Pomyślałam, aby –  jak co roku – trochę ją wam przypomnieć, szczególnie jej miłość do Ukrzyżowanego.

Św. Klara podziela w pełni pragnienie św. Franciszka, by naśladować Jezusa, “szczególnie pokorę zawartą we wcieleniu i miłość ujawnioną w męce (…)” [1].

Miłość do pokornego i ubogiego Jezusa, który unicestwia Siebie we wcieleniu, a potem z miłości do ludzi pozwala się ukrzyżować zapala się w duszy Klary, kiedy św. Franciszek zachęca ją do “zamiany radości tego świata na opłakiwanie męki Pańskiej”[2]. Zafascynowana miłością płynącą z krucyfiksu św. Damiana, który przemawia do Franciszka, opuszcza świat i idzie za nim.

Wszystkie listy św. Klary przeniknięte są miłością do ‘Umiłowanego jej serca’. Pisze na przykład do Agnieszki z Pragi: “Najdroższa siostro (…) bądźcie dzielną w świętej służbie rozpoczętej z gorącej tęsknoty za ubogim Ukrzyżowanym” [3].

Czytając to przypomniałam sobie naszą miłość do Ukrzyżowanego już od samych początków. W liście adresowanym do mojej matki, w odległym roku 1944, pisałam między innymi:

«Widzę Go tam na krzyżu, On również tęskni i cierpi z powodu opuszczenia przez Ojca. I widzę, że naprawdę spełnia we mnie to, o co tak często Go proszę: ‘Pozwól mi doświadczyć Twoich cierpień, a zwłaszcza choć trochę tego straszliwego opuszczenia przez Ojca, abym mogła być bliżej Ciebie, bym była bardziej podobna do Ciebie, który w swej nieskończonej Miłości wybrałeś mnie i porwałeś ze Sobą”.

 (…) On jest moim życiem i moją największą miłością! On, Jego krzyk opuszczenia porwały mnie, Mamo, i sprawiły, że przeszłam ponad wszystkim, chociaż z krwawiącym sercem.

(…) Tak, tak wszystko, nawet śmierć, byleby ludzie miłowali Jezusa, który ukochał nas ponad życie, aby dotarło do Niego nasze pocieszenie, a na nas spłynął pokój, pojawiający się w sercu człowieka, który niczego innego nie oczekuje, jak tylko miłować Miłość.  

Zobaczysz, Mamusiu, że wszystko inne będzie nam dodane, jeśli będziemy szukali wyłącznie Jego Królestwa! A czym jest to Jego Królestwo, jeśli nie głoszeniem wszystkim, aby kochali Boga i miłowali się wzajemnie?”

Kochani, żyjmy z większym zaangażowaniem naszym wielkim Ideałem, którym jest Jezus Ukrzyżowany i Opuszczony!

Życzę wszystkim pięknego święta św. Klary!

[1]  I Celano, 84 [w:] Źródła Franciszkańskie, Kraków 2005, s. 499.

[2] ) por. Żywot św. Klary, 3, [w:] ŹF, s. 2256.

3) 1 List św. Klary do św. Agnieszki Praskiej, 12-13, [w:] ŹF, s. 2154.

collegamento – połączenie telefoniczne, obecnie intermetowe z członkami Ruchu na całym świecie

Regulamin(500)