Młodzi w pielgrzymce ku Synodowi

 
„Przez tysiąc dróg” to tytuł spotkania młodzieży zorganizowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch, które zgromadziło ponad 70 tysięcy młodych ludzi z całych Włoch i nie tylko.

Pieszo do Rzymu dotarło 40 tys. młodych ludzi, którym na pielgrzymim szlaku towarzyszyło 120 włoskich biskupów. Na spotkanie z papieżem przybyło ponadto 30 tys. osób nie tylko z Włoch, ale i innych krajów Europy, które włączyły się w to wspólne pielgrzymowanie ku październikowemu Synodowi Biskupów na temat młodzieży.

Młodzi spotkali się z Papieżem Franciszkiem na Cyrku Maksencjusza. Papież odpowiadał na ich pytania. W nocy młodzież rozpoczęła swoje pielgrzymowanie w kierunku placu św. Piotra, gdzie w niedzielę Ojciec Święty odprawił  Mszę. Skierował też swoje słowa do młodych w czasie modlitwy Anioł Pański.

Oto fragmenty odpowiedzi Papieża z na pytania młodych podczas wieczornego spotkania 11 sierpnia:

„Marzenia są ważne. Pozwalają mieć szerokie spojrzenie, pomagają sięgać horyzontu, kultywować nadzieję w codziennych działaniach. A marzenia młodych ludzi są najważniejsze. Młody człowiek, który nie umie marzyć, jest młodym znieczulonym; nie będzie w stanie zrozumieć życia, siły życia. Marzenia cię przebudzają. Przenoszą cię tam, gdzie są najjaśniejsze gwiazdy, te, które wskazują inną drogę dla ludzkości. Oto macie w swoich sercach te lśniące gwiazdy, które są waszymi marzeniami: to wasza odpowiedzialność i wasz skarb. Sprawcie żeby były też waszą przyszłością! I to jest praca, którą musicie wykonać: przemienić dzisiejsze marzenia w rzeczywistość przyszłości, a to wymaga od was odwagi…

A Biblia mówi nam, że wielkie marzenia przynoszą owoce: wielkie marzenia są owocne, są zdolne do zasiewania pokoju, braterstwa, radości, jak dzisiaj; oto wielkie marzenia, ponieważ myślą o wszystkich …

A potem słowo, którego użyliście: „strach”. Wiecie? Marzenia młodych ludzi są trochę przerażające dla dorosłych. Są przerażające, ponieważ gdy młody człowiek marzy, sięga daleko. … Wiele razy życie sprawia, że dorośli przestają marzyć, przestają ryzykować; być może dlatego, że twoje marzenia podważają ich życiowe wybory, marzenia, które skłaniają cię do krytykowania tego co robią, do krytykowania ich. Ale nie pozwólcie ukraść swoich marzeń.

…młody człowiek zdolny do marzeń, staje się nauczycielem poprzez swoje świadectwo. A jest to świadectwo, które potrząsa, porusza serca i pokazuje ideały, które współczesne życie zakrywa. Nie przestawajcie marzyć i bądźcie mistrzami marzeń. Marzenie mają ogromną siłę.

…..Chłopcy i dziewczęta, jesteście pielgrzymami na drodze swoich marzeń. Ryzykujcie na tej drodze: nie bójcie się. Ryzykujcie, ponieważ to wy zrealizujecie swoje marzenia, bo życie nie jest loterią: życie jest realizowaniem. I wszyscy mamy możliwość to zrobić.”

Regulamin(500)