Polityka jako powołanie

 
70 lat po spotkaniu w parlamencie włoskim Chiary Lubich, założycielki Ruchu Focolari z Igino Giordanim.

„Polityka jako powołanie” to tytuł konferencji, która odbędzie się we wtorek, 18 września w Rzymie, w godzinach 16.30-19.00. Miejscem konferencji będzie w siedziba Biblioteki Izby Deputowanych, w Palazzo San Macuto, a okazją do jej zorganizowania 70 rocznica spotkania w Parlamencie włoskim posła, intelektualisty Igino Giordaniego z założycielką Ruchu Focolari Chiarą Lubich.

Konferencja przygotowana przez: Ruch  Focolari, Centrum Chiara Lubich, Centrum Igino Giordani i Ruch Polityków dla Jedności, ma na celu upamiętnienie historycznego spotkania, które przyczyniło się do poszerzenia  perspektyw zaangażowania Focolari w powszechne braterstwo, ale także będzie miejscem przedstawienia aktualnych odpowiedzi na współczesne wyzwania.

Giordani będąc małżonkiem i ojcem czwórki dzieci według Chiary był tym, kto otworzył drogę świeckich i małżonków wewnątrz Ruchu, a zatem był współzałożycielem, mówi Maria Voce – prezydent Ruchu Focolari.

: „(…) jeśli  Ewangelia zniknęła by z ziemi, chrześcijanin powinien być taki, żeby ci, którzy będą patrzeć jak żyje, mogli od nowa ją spisać. Giordani był jednym z takich chrześcijan. Kiedy odszedł (…) podczas Mszy pogrzebowej czytano tę typową stronę Ewangelii, którą są Błogosławieństwa. Cóż, ci, którzy go znali, byli zgodni i potwierdzali, że żył nimi wszystkimi „. Tak mówiła o nim Chiara Lubich.

W środowisku polityków Giordani wyróżniał się jako „wprowadzający pokój”, żyjąc zaangażowaniem na rzecz dobra wspólnego, jako najwyższej formy Miłości. Jego życie jest przykładem kultury politycznej, która ceni spójność, dialog i wartość pokoju. Marzył o zjednoczonej Europie, angażował się w pomoc Żydom prześladowanym przez nazistów, był współpracownikiem Alcide De Gasperiego w budowie Chrześcijańskich Demokratów. Był parlamentarzystą, pisarzem i dziennikarzem. Kościół zainicjował jego proces kanonizacyjny.

Wsród prelegentów konferencji: Alberto Lo Presti, Maria Voce, Rocco Pezzimenti, Beatrice Lorenzin, Edoardo Patriarca, Marina Sereni, Steni di Piazza Rosa Russo Iervolino, Patience Lobe, Luca Basile, Adam Biela (Polska), Letizia De Torre.

Relacja video będzie dostępna po zakończeniu konferencji w galerii multimedialnej, między innymi na stronie www.focolare.org.

Regulamin(500)