Ekumeniczna Pielgrzymka na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej

 
Przedstawiamy informacje o 3 Pielgrzymce na rzecz Sprawiedliwości Klimatycznej, organizowanej przy współudziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Etap polski w dniach 27.11 – 9.12. 2018 r.

„IDŹCIE! To hasło łączy ludzi różnych wyznań, którzy chcą pielgrzymować i mieć swój wkład w ochronę klimatu oraz przyrody.

Pielgrzymka już jest w drodze – rozpoczęła się w Bonn w Niemczech 9 września 2018 r. i zmierza do Berlina. Następny etap to Polska, gdzie będziemy pielgrzymować z Bielska-Białej do Katowic, aby 9 grudnia 2018 r. zakończyć ją podczas Światowej Konferencji Klimatycznej COP24 z udziałem pielgrzymów i gości z całego świata.

Podczas całej pielgrzymki odwiedzane będą szczególne miejsca związane z tematem ekologii, w tym tzw. miejsca bólu i zachęty, które dotyczą ochrony przyrody. W programie zaplanowane są również modlitwy oraz inspirujące akcje, wskazujące na widoczne zagrożenia dla środowiska. Parafie oraz lokalne stowarzyszenia organizują spotkania i wieczory tematyczne oraz będą prezentować swoje miasto i jego zaangażowanie w ochronę przyrody.

Od 3 grudnia w Katowicach będą negocjowane zasady wdrażania porozumień klimatycznych z Paryża. Działania podejmowane na rzecz klimatu muszą być wyraźnie zwiększone. Mimo zobowiązań ze strony państw świat jest cieplejszy o 3 stopnie Celsjusza. Potrzebujemy podjąć działania zmniejszające emisję CO2 i sprawiedliwie podejść do problemów dotyczących klimatu, zagrożeń dla środowiska oraz związanych z tym przesiedleń i migracji ludności.

Patronat honorowy w Polsce:

abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki Kościoła Rzymskokatolickiego

bp Marian Niemiec, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Polski etap pielgrzymki przygotowuje Polska Rada Ekumeniczna.

Trasa pielgrzymki w Polsce

27.11 Bielsko-Biała, dzień przyjazdu z Berlina

28.11 Bielsko-Biała, warsztaty

29.11 Pszczyna, zapora wodna w Goczałkowicach

30.11 Bieruń Nowy, panele słoneczne na kościele

1.12 Tychy, oczyszczalnia ścieków zasilana energią, którą sama wytwarza

2.12 Tychy, warsztaty

3.12 Oświęcim, zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

4.12 Czerwionka – miasto, które powstało wokół kopalni, przejście przez elektrownię Łaziska

5.12 Gliwice

6.12 Bytom-Miechowice

7.12 Katowice – miejsce spotkania wszystkich pielgrzymek

8.12 Katowice i okolica, warsztaty

9.12 Katowice – wspólne przejście na centralne nabożeństwo ekumeniczne

Można pielgrzymować dzień, tydzień lub nawet przejść tylko krótką część trasy. W każdym z tych wypadków potrzebujemy zgłoszenia Twojego udziału.

Można pielgrzymować w pojedynkę, ale także rodzinnie, jako grupa parafialna, studencka czy klasa szkolna. Grupy także powinny dokonać rejestracji.

Jeśli po rejestracji coś uniemożliwi Ci udział w pielgrzymce, prosimy o niezwłoczne zgłoszenie tego.

Zgłoszenia można nadsyłać do 20 listopada mailowo na adres: rejestracja@pielgrzymkadlaklimatu.pl.” [1]

 

 

[1] informacje ze strony: www.pielgrzymkadlaklimatu.pl

 

Regulamin(500)