Duch Święty, duszą podróży ekumenicznej

 
W Sigtuna (Szwecja) zakończyło się spotkanie biskupów, przyjaciół Ruchu Focolari, reprezentujących różne Kościoły.

Jak działa dziś Duch Święty w Kościele? Czy jest jeszcze sens mówić o drodze ekumenicznej w takich czasach jak współczesne, naznaczonych także wśród chrześcijan podziałami, wieloma skomplikowanymi rzeczywistościami, skandalami i wyzwaniami humanitarnymi? Dwa lata po spotkaniu w Lund, które dało nowy impuls do dialogu ekumenicznego, 40 biskupów z różnych Kościołów, z 18 krajów, spotkało się w Sigtuna (Szwecja) w dniach 6-9 listopada. Cztery dni dyskusji i dzielenia się, animowane przez Ruch Focolari, wokół tematu „Tchnienie Ducha, Kościół w dzisiejszym świecie”. Obecni byli także prezydent Focolari Maria Voce i wiceprezydent Jesús Morán, oraz przedstawiciele Ruchu mieszkający w Szwecji. Maria Voce wygłosiła temat „Tchnienie Ducha Świętego duszą Kościoła, w doświadczeniu i myśli Chiary Lubich”, natomiast Jesús Morán przedstawił współczesne wyzwania z perspektywy duchowości jedności.

37 spotkanie to owoc doświadczenia komunii i kolegialności zapoczątkowanego, jako realizacja pragnienia Jana Pawła II, wyrażonego w rozmowie z biskupem Aachen, Klausem Hemmerle.

 „Poza różnymi sprawozdaniami, chcieliśmy poświęcić dużo czasu na dialog i dzielenie się wyzwaniami ekumenicznymi, którymi żyjemy na co dzień w naszych kontekstach narodowych i kontynentalnych”, wyjaśnia kardynał Francis Kriengsak Kovithavanij, arcybiskup Bangkoku i moderator konferencji.

Obszerny temat pojednania przedstawił Brendan Leahy, katolicki biskup diecezji Limerick (Irlandia). W swoim wystąpieniu o mocy przebaczenia i pojednania, w następstwie skandali, które uderzyły w Kościół irlandzki, powiedział: „Duch przynagla nas by nigdy nie tracić nadziei (por. Rz 8). Jedną z wielkich pokus jest zniechęcenie, ale Duch ożywia nadzieję, zawsze pomaga nam zacząć od nowa z nowym zaangażowaniem w przygodzie chrześcijańskiej jedności i pojednania. „

Anglikański biskup Trevor Williams, Irlandczyk, przedstawił swoje świadectwo pastora, odpowiedzialnego przez wiele lat za ekumeniczną wspólnotę w Corrymeela, w Irlandii, która dała znaczny wkład na drodze pojednania, między różnymi frakcjami w konflikcie. „Pojednanie nie jest opcją, ale koniecznością, jeśli chcemy znaleźć trwały pokój. Żyjemy w świecie „ich” i „nas”. Prawdą jest, że jest tylko „my”. Ujawnienie tej prawdy jest dziełem Pojednania, dziełem Ducha Świętego.” Niemiecki pastor ewangelicko-luterański Jens-Martin Kruse podzielił się swoim doświadczeniem duszpasterskim ekumenicznego laboratorium w Rzymie, realizowanym także dzięki wsparciu Papieża Franciszka.

Refleksję, nad wspólną drogą po uroczystościach upamiętniających 500-lecie Reformacji, przedstawił Munib Younan, były prezes Światowej Federacji Luterańskiej, który w 2016 roku przewodniczył wraz z Papieżem Franciszkiem historycznej, ekumenicznej liturgii w Lund (Szwecja). „Zapewniam was, że Duch Święty kieruje nami – powiedział – i nadal prowadzi nas ku ekumenicznej wiośnie. Teraz do nas należy zbieranie owoców jedności. Dzisiaj mówimy razem: „Podróżujemy razem, jako żyjący świadkowie w naszym podzielonym świecie, aby świat uwierzył”.

Jednym z najbardziej głębokich momentów konferencji była modlitwa ekumeniczna w starożytnym Kościele Mariackim w Sigtun i podpisanie „paktu jedności”, w którym biskupi zobowiązali się iść drogą rzeczywistej i afektywnej komunii ” kochając Kościół innych jako swój własny”. Zobowiązanie, które każdy przypieczętował swoim własnym podpisem i braterskim uściskiem.

Regulamin(500)