Pripreme za Genfest: prevazilaženje svih granica

 
Novinar Paolo Balduci je za informativnu emisiju Pokreta fokolara napravio kratak razgovor sa nekoliko mladih, učesnika kongresa održanog u Kastel Gandolfo (Rim) u novembru ove godine u sklopu pripreme za Genfest 2018. u Manili, na Filipinima.

Različitih su lica, boja i telesnih osobina. U prvim redovima su tri mladića iz Sirije. Pored njih sedi Majkl sa veoma izražajnim očima, on dolazi iz Malija. Upoznao je Pokret fokolara još u svojoj zemlji i kaže da se od tog trenutka njegov život potpuno promenio. František iz Češke i Marija iz Portugalije su govorili u ime svih mladih. “Dolazimo iz više od 40 zemalja i sa svih kontinenata, a tu smo da bismo shvatili ko smo mi mladi zapravo, i koji su to izazovi koje ćemo susresti u izgradnji kulture bratstva.” Pozadi sede Amin iz Alžira, musliman, a pored njega Kioko iz Japana, budista, a svi su tu da, sa doprinosom celog sveta, izgrade Genfest koji će se održati u Manili (od 6. do 8. jula 2018.). Za razliku od dosadašnje duge tradicije Genfesta, ovo je prvi koji se održava izvan Evrope.

A zašto baš u Aziji, zašto u Manili? Na to je Đuzepe iz Italije odgovorio da je „u Aziji čak 60 posto mladih ljudi, a mi treba da se okrenemo prema budućnosti, prema univerzalnom bratstvu. Sam naslov „Beyon all borders“ (Preko svih granica), je jedan od najvećih izazova koji je ispred nas. Moramo krenuti od ličnih ograničenja kao što su predrasude ili socijalne razlike i razlike u kulturi.“  To može biti izuzetno teško, posebno u državi koja je preplavljena nasiljem, društvenim izopštavanjem dela populacije na raznim aspektima i političkom nestabilnošću. Želimo da istaknemo baš ova ograničenja, ali ne kao kriterijum za podelu, već za ujedinjenje.“

Ovu ideju je Kjara Lubik još 1987. godine ostavila novim generacijama. Osnivačica Pokreta fokolara je ispred mladih iz celog sveta ispričala osnovnu ideju zbog koje se Genfest zapravo rodio.

 “To je jedna eksplozija vatre, i to ne lažne, već one prave, vatre Božje ljubavi. Ovako se približavamo našem cilju – da svi budu jedno – (Iv 17, 20-23). Isus osvaja i ostavlja sve ono što nije dobro, kao hladan potok koji ostavlja sve ono što ne može poneti svojom bistrinom.” A na kraju je još dodala: “Videćete čuda Božije milosti, jer je On sa nama, Bog je među nama. On je jedini svemoćan.”

Među svim ovim mladima je i Marija Voče, aktuelna predsednica Pokreta fokolara. Ona je prisutnima uputila “jedno veliko ‘hvala’ mladima, ono što oni čine je veoma hrabro, i čini mi se da je to jedan odgovor na poziv koji im je Kjara još u šezdesetim godinama uputila – ‘Mladi iz celoga sveta, ujedinite se’. Ovaj poziv još i danas odjekuje, i ne samo za mlade, već za svakog, jer ujedinjenje sveta još uvek nije postignuto. Prva generacija sama to nije postigla, nije mogla da ga postigne. Niti druga generacija moži sama  da ujedini svet, jer je to preteško. Ideja ujedinjenog sveta se mora prenositi sa generacije na generaciju i ako su oni ujedinjeni, mogu pokušati da ostvare ideju u celosti”, poručila je Voče.

Ona je naglasila i da se “Genfest ne tiče samo mladih, već i svih nas. Zbog toga želim da idem u Filipine, i nadam se da će nas biti puno. Svako može učiniti nešto. Neko može reći: “ali ja sam bolestan, ne mogu otići…” Daruj sav tvoj bol! Hajde da razmislimo: može se pomoći u dočekivanju gostiju, pomoći mladima u pripremanju njihovog programa, dati novčanu pomoć onima koji inače ne bi uspeli doći. Ispunimo svoj deo, ono što možemo. Genfest je moj, Genfest je naš!”

Na kraju jedna devojka sa Filipina ostavlja svima jedan trostruki zadatak: “Prvi: organizujte lokalni Genfest. Drugi: napravite jednu akciju da pomognete bar nekom od mladih da dođe u Manilu. I treće: kupite majice sa našim logom.”

Za više informacija: www.focolare.org/genfest-2018,  www.y4uw.org  ili kontaktirajte nas

Rules(500)