Dzieci i Ewangelia

 
Dzieci w Ruchu Focolari często zadawały Chiarze Lubich, założycielce Ruchu bardzo ważne pytania. Ona w przystępny dla nich sposób wyjaśniała. Przedstawiamy jedną z takich odpowiedzi udzielonej Angelice z Wenezueli podczas międzynarodowego kongresu dla gen 4 w Rzymie, a także kilka wypowiedzi dzieci o tym jak żyły Ewangelią.

brasevAngelica: Chiara, jestem Angelica, przybywam z Wenezueli. Chciałabym być taka jak Jezus. Jak to zrobić?

Chiara: Zawsze polega to na tym samym. Trzeba kochać. Uważajcie teraz. Aby dobrze kochać, trzeba robić cztery rzeczy.

Pierwsza: trzeba kochać wszystkich. Na przykład, wracacie do domu i mówicie: „Ja kocham moją mamę, braciszka, tatę też kocham, ale mojej cioci nie” To nie jest miłość. Albo jesteście w szkolę i mówicie: „Kocham moją nauczycielkę, tę moją koleżankę, a tę inną… a tej nie lubię”. To nie jest prawdziwa miłość, w ten sposób nie można stać się Jezusem. Trzeba kochać wszystkich, przezwyciężać się. Tak robiłyśmy my, kiedy byłyśmy małe i zaczynałyśmy żyć Ideałem. Należy się przezwyciężyć i kochać wszystkich.

Druga rzecz: Jesteście przyzwyczajone uczyć się w szkole wielu rzeczy, dlatego mam nadzieję, że mnie słuchacie. Należy kochać, jako pierwszy, nie jako drugi, ale jako pierwszy. Należy kochać zaczynając zawsze pierwszemu. Może idziemy do domu i jest tam siostrzyczka, która jest smutna, bo jest znudzona i zniechęcona, nic jej się nie podoba, nie chce się bawić, ani uczyć… Nie czekajcie, nie czekajcie, aż ona będzie was kochać, wy musicie zacząć, kochać jako pierwszy, powiedzcie: „Źle się czujesz? Co u Ciebie słychać? Może masz jakiś problem? Chcesz o tym powiedzieć? Może wyjdziemy? Chcesz się pobawić?” Wy musicie kochać jako pierwszy.

Więc pierwsza rzecz: Kochać wszystkich.

Druga rzecz: Kochać jako pierwszy.

Trzecia rzecz: należy widzieć Jezusa we wszystkich. Również w tym brzydkim, w tym obdartusie, w Marokańczyku, którego nie czuję się na siłach kochać, również w tym Włochu, który jest niesympatyczny, również w Angliku… Należy widzieć Jezusa w każdym człowiekiem, bo Jezus powiedział, że cokolwiek uczynimy innym, On powie: „Uczyniłaś to dla mnie”.

Dotarliśmy więc do trzech: kochać wszystkich; … kochać jako pierwszy; widzieć Jezusa, bo, jeśli się widzi Jezusa jest się zmuszonym kochać. Czyż możesz nienawidzić Jezusa, czyż możesz źle traktować Jezusa? Musisz Go kochać, bo jest Jezusem.

Czwarta: kochać jak siebie samych, tak jakbym to ja tam była, jakbym ja tam była. Nie byłabym zadowolona, jeśli ktoś rzuciłby we mnie kamieniem. I dlatego nie jestem zadowolona, jeśli rzucają kamieniem w tego drugiego: muszę kochać go jak siebie.

Doświadczenia Gen 4

Kochać wszystkich

gen-4-11Ania podróżuje pociągiem. W jej przedziale siedzi też trzech potarganych chłopców, ubranych na “ punka”, którzy krzyczą i opowiadają brzydkie rzeczy. Ludziom to przeszkadza, ale nikt nie ma odwagi coś powiedzieć. Ania zamyka oczy i myśli: „Jakie brzydki słowa, prawda Jezu? Co zrobić, żeby zamilkli?”. Na następnej stacji wsiada staruszka z kilkoma bagażami. Ania natychmiast ustępuje jej miejsca. Chłopcy spoglądają na nią, potem robią jej miejsce, zapraszając by usiadła obok nich. Ania siada, wyciąga swoją gazetkę „Gen 4[1]” i zwraca się do nich: „Ja nie umiem czytać. Czy poczytacie mi, co jest napisane pod obrazkami?”. Czytają jej prawie całą gazetkę, a Anna mówi w swoim sercu: „Widziałeś Jezu jacy są uprzejmi?”

Pewnego dnia, podczas gdy szliśmy z moimi przyjaciółmi w kierunku stajni sąsiada, by zobaczyć koziołka – opowiada Mirek – Andrzej, mały chłopczyk, upadł i się skaleczył. Płakał, ale ja nie chciałem zatrzymać się, by mu pomóc. Chciałem biec wraz z innymi, aby zobaczyć koziołka.

Ale przypomniałem sobie, że rano rzuciłem kostką i wypadło: „kochać wszystkich”. Zostawiłem moich kolegów i pomogłem Andrzejowi wstać; obtarłem swoją chusteczką jego stłuczone kolano. Przestał płakać; wziąłem go za rękę i poszliśmy razem zobaczyć koziołka.

[1] Gen 4 – czasopismo dla dzieci w wieku 4-8 lat, wydawane w Ruchu Focolari.

Gen 4 – dzieci w wieku 4-8 lat żyjące duchowością jedności. Uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach, gdzie starają się żyć Słowem Życia, tym samym ,co dorośli, ale w wersji rysunkowej (patrz zakładka Słowo Życia)

Regulamin(500)