Papież Franciszek w Egipcie: nowe drogi otwarte dla pokoju

 
Rozmowa z Sami Cretą z Ruchu Focolari, który zajmował się dziennikarzami i oficjalnymi gośćmi podczas ostatniej, historycznej podróży Papieża Franciszka do Egiptu.

papa1Sami pracuje jako manager w Centrum Kultury prowadzonym przez jezuitów w Aleksandrii w Egipcie. Został zaangażowany w organizację tej ważnej i wymagającej wizyty Ojca Świętego w jego kraju. Wizyta przyciągnęła uwagę całego świata, także ze względu na zagrożenie nowymi atakami, jak te ostatnie. Poprosiliśmy, by opowiedział jak doszło do tej podróży.

„Papież otrzymał trzy zaproszenia do odwiedzenia Egiptu, w różnym czasie. Pierwsze skierował Patriarcha Tawadros II w czasie wizyty w Watykanie, która miała miejsce 10.05.2013 roku i była jego pierwszą podróżą zagraniczną. Po powrocie opowiadał o „bracie Franciszku” i ogłosił 10 maja „Świętem braterstwa katolicko-prawosławnego”. Zajmowałem się organizacją tego święta w roku 2015 i 2016 razem z przyjacielem prawosławnym, który pracował z Patriarchą. Wówczas zrozumieliśmy ogromne pragnienie Patriarchy, aby kontynuować kontakty. Spotkanie modlitewne pięciu patriarchów, dwóch liderów Kościołów ewangelickich z Papieżem miało miejsce w świątyni, gdzie doszło do zamachów. Papież mówił wielokrotnie o „ekumenizmie krwi”, który nas jednoczy. Trzeba powiedzieć, że w tym roku, ze względu na zamachy, nie świętowaliśmy Wielkanocy, ale wizyta Papieża Franciszka, była momentem pojednania, wielką radością, prawdziwą Paschą.

Drugie zaproszenie skierował prezydent Al-Sisi, podczas pobytu w Watykanie, w 2014 roku. Prezydent, pomimo wielu trudności, stara się wprowadzać kulturę pokoju. Papież był ponad polityką poprowadził na głębię. Trzecie zaproszenie wystosował w 2016 roku Wielki Immam z al-Azhar. Przy okazji spotkania Papież podarował mu encyklikę „Laudato sii”, szukając tego, co nas łączy. Według mnie, ze względu na poprzedzające zdarzenia, to zaproszenie było bardzo odważnym gestem ze strony Wielkiego Immama. Szczególnie ważne przemówienie Papież wygłosił na Uniwersytecie al-Azhar i stało się ono początkiem czegoś nowego. Jestem przekonany, że będzie potrzebna odwaga, by stawić czoła najbardziej delikatnym pytaniom i zagłębić się w historię. Teraz nasza kolej, to my Egipcjanie musimy postępować w tym duchu”.

papa2Poza tymi ważnymi wydarzeniami Papież Franciszek spotkał się z zakonnikami, księżmi i seminarzystami katolickimi. „Rozmawiał z nimi jak pasterz ze swoimi uczniami. Wspólnota katolicka stanowi 1% w mniejszości chrześcijańskiej, ale ma znaczny wpływ na dialog międzyreligijny, szczególnie dzięki zakonnikom i ich sposobie bycia, zawsze otwartym na dialog. Poza tym to nasza specyfika życie „dialogiem życia” wspomagani duchowością jedności. Tydzień wcześniej w Egipcie gościli rodzice Chiary Luce Badano (młoda włoszka zmarła na nowotwór, mając 19 lat, którą Kościół wskazuje, jako wzór świętości dla młodych). Odbyli podróż po kraju, opowiadając o życiu swojej córki -błogosławionej. Podróż zakończyła się spotkaniem z grupą 1500 młodych katolików, przybyłych z całego Egiptu, na przygotowanie Mszy z Papieżem Franciszkiem następnego dnia. Najmocniejszym momentem wieczoru było poznanie życia Chiary Luce”.

Jak Ci się wydaje, co się może zmienić dzięki tej krótkiej, ale intensywnej wizycie?

„Myślę, że otworzyły się nowe drogi szczególnie w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym. Jest więcej zaufania do Papieża i Kościoła. Myślę więc, że będzie łatwiej iść naprzód. Musimy być otwarci. Potrzebujemy też czasu, by przemyśleć i dogłębnie zrozumieć różne przemówienia Ojca Świętego.  Podczas Mszy, w homilii o uczniach z Emaus, Papież sam podkreślił, że uczniowie potrzebowali trochę czasu, żeby zrozumieć wydarzenie Zmartwychwstania.  My po tej wizycie czujemy, tak jak ci uczniowie, że z wielkiej radości „pałają nasze serca”.

Regulamin(500)