Genfesty tego lata

 
W niektórych krajach świata młodzież przeżyła podobne doświadczenie, jak to w Manili, na poziomie lokalnym. Opowiemy o niektórych z nich.

W tym roku zorganizowaliśmy nasz Kampus w Mafikeng, RPA, równocześnie z Genfestem na Filipinach. Uczestniczyła w nim młodzież z Zimbabwe, Malawi, Zambii, Lesotho i RPA. Obecność młodych ludzi z różnych krajów była już widocznym znakiem naszego pragnienia przezwyciężenia granic osobistych i kulturowych. Mafikeng (do 1980 r. Mafeking) jest stolicą, a także centrum handlowym prowincji północno-zachodniej, założonej w 1885 r., jako brytyjska placówka wojskowa. Obecnie jest ważnym węzłem linii kolejowej z Kapsztadu do Zimbabwe. „To było bardzo ciekawe i zabawne odkrycie, jak różne są nasze kultury i jak możemy kochać się nawzajem w naszej różnorodności. Nauczyłem się wielu rzeczy, których nie chcę zachować tylko dla siebie, ale chcę podzielić się nimi z moimi braćmi -pisze Teddy z Zambii. Kampus-mówi Nosfuglil z Zimbabwe – otworzył mi oczy. Nie mogę się doczekać, aby wprowadzić w życie wszystko, czego się nauczyłem „.

W łączności z wydarzeniem na Filipinach odbył się również inny Kampus w Albanii, w którym uczestniczyło ponad 120 chrześcijan, muzułmanów i niewierzących z różnych części i miast tego kraju wraz z młodzieżą ze Skopje (Macedonia) i młodą Niemką ze Stuttgartu. «Stworzyliśmy cztery warsztaty, przechodząc od rzeczywistości lokalnej do globalnej, w ramach ekonomii społecznej, kultury praworządności, a także na takie tematy jak uprzedzenia, relacje międzyludzkie i sieci społecznościowe, z udziałem ekspertów włoskich i albańskich, Odwiedzaliśmy domy dla osób niepełnosprawnych i bezdomnych, a także poznaliśmy rzeczywistości ekumeniczne i międzyreligijne stolicy Tirany.

Wizyty w katedrze, w towarzystwie biskupa Kościoła Prawosławnego Albanii, w meczecie i w Narodowym Centrum Kościołów Ewangelickich poprzedziły „flash mob” z udziałem wszystkich młodych ludzi w Parku Rinja, w centrum miasta. Genfestowi w atmosferze radości towarzyszyły nabożeństwa i modlitwy. Młodzi ludzie z północy i południa kraju stworzyli sieć, dzięki której mogli doświadczyć międzynarodowego charakteru nowych pokoleń, które ze swojej natury pragną przekraczać granice. Jedna z charakterystyk tego spotkania to współpraca z Kościołem w Albanii na drodze do Synodu na temat młodzieży, a oprócz tego było ono ważnym krokiem w budowaniu relacji z chrześcijanami innych Kościołów oraz z muzułmanami, którzy pragną kontynuować tę drogę dialogu.”

Bragança, w północno-wschodniej Brazylii, jest miastem, w którym odbył się Genfest dla 300 młodych ludzi z różnych miast stanu Para, który stanowi część Parku Narodowego Amazonii. „Wielu z nich – piszą – miało po raz pierwszy kontakt z Ruchem Focolari. W programie, oprócz dużej ilości muzyki, świadectwa, wizyty i udział w niektórych projektach społecznych miasta, takich jak Fazenda de Esperanca, szpital, grupa ekumeniczna i innych działaniach, które pomogły nam odczuć ducha. Zilustrowaliśmy „Projekt Unido Unido” i propozycję z Manili, „Ścieżki jedności” ».

Na przeciwległym brzegu ujścia Amazonki, w Macapà kolejny Genfest powitał 140 młodych ludzi. „Unikalne doświadczenie, które udało nam się osiągnąć dzięki wsparciu wszystkich członków Ruchu Focolari, którzy wspierali nas od samego początku. Pomimo trudności wierzymy, że nasz cel: „poza każdą granicę” został osiągnięty».

Regulamin(500)