Rada Generalna Focolari w Ziemi Świętej

 
Rada Generalna przez dwa dni pielgrzymowała po miejscach świętych: Grota Narodzenia w Betlejem, Wieczernik, Ogród Oliwny, Kalwaria. W programie spotkania z miejscowymi osobistościami na temat kluczowych kwestii w Ziemi Świętej. W kolejnych dniach refleksja nad najbliższymi wyzwaniami dla Ruchu Focolari.

4 i 15 lutego był czasem pełnego zanurzenia się w religijnej i politycznej sytuacji Ziemi Świętej. Rada Generalna wyruszyła razem z tysiącami pielgrzymów, którzy codziennie wypełniają Jerozolimę, aby odwiedzić niektóre święte miejsca. Ale nie tylko: te dni były również poświęcone pogłębionemu poznaniu sytuacji politycznej i religijnej tej ziemi. Spotkanie z wybitnymi osobistościami: Rabinem Ronem Kronishem i emerytowanym  biskupem luterańskim Munibem Younanem.

„Wojna między Żydami i chrześcijanami dobiegła końca” – powiedział rabin Kronish, mówiąc o dialogu żydowsko-chrześcijańskim. Zarówno on, jak i biskup Younan skupili uwagę w swoich wystąpieniach na warunkach politycznych, niezbędnych dla pokojowego współistnienia, nie tylko między Izraelem a Palestyną, ale na całym Bliskiem Wschodzie…

Munib Younan zwrócił uwagę na potrzebę edukacji i wychowania młodych pokoleń także poprzez Ruchy – to zaproszenie skierowane do Focolare.

Pierbattista Pizzaballa, administrator apostolski patriarchatu Jerozolimw przyjął Radę Generalną w siedzibie Ptraiarchatu Łacińskiego. W swoim pozdrowieniu podkreślił moc tego, co małe. „Nas, chrześcijan jest mało w Ziemi Świętej i jesteśmy słabi – wyjaśniał -… „Zadaniem chrześcijan jest sianie, bez oczekiwania owoców. Rzucać nasiona, nawet te małe i pozostawić Opatrzności Bożej ich wzrost i owocowanie.

To zaproszenie arcybiskupa zdawało się być zrealizowane kilka godzin później: obok kościoła Świętego Piotra niedaleko schodów, na których jak głosi tradycja Jezus wypowiedział swoją modlitwę o jedność, Maria Voce, prezydent Focolari, złożyła medalik pod budowę przyszłego „Międzynarodowego Centrum Jedności i Pokoju”. Jest to spełnienie marzenia Chiary Lubich, założycielki Focolari, wyrażonego podczas jej wizyty w Ziemi Świętej w 1956 roku. „Chiara – powiedziała Maria Voce – na pewno z Nieba, pobłogosławi ten projekt i pomoże w jego realizacji”. Ważna chwila, w której uczestniczyło 170 osób ze wspólnoty Focolari z Ziemi Świętej, są oni świadectwem, że małe ziarno rzucane w tym kraju przez lata, wypuszcza pierwsze pączki

Zanosić zmartwychwstałego światu

Kolejne trzy dni prac poświęcono komunii dóbr, nowym pokoleniom i Zgromadzeniu Ogólnemu 2020. „Ten Jezus, który został tutaj pochowany i zmartwychwstał, teraz chce żyć wśród nas i chce byśmy go zanosili całemu światu”. Tak mówił Jesús Morán, współprezydent Focolari podczas Eucharystii sprawowanej przy Grobie Świętym, dla Rady Generalnej. U stóp Grobu Pańskiego rodzi się wiele pytań o przyszłość, tak jak niegdyś u apostołów. W tych dniach Rada Generalna stawia pytania dotyczące przyszłości: gdzie Zmartwychwstały – także za pośrednictwem Focolare – zechce dotrzeć dzisiaj? Gdzie w konsekwencji należałoby skoncentrować siły, energię i zasoby?

Pytania, odnosiły się do trzech tematów poruszanych w tych dniach w Jerozolimie.

Jeśli chodzi o aspekt wspólnota dóbr, ekonomia i praca Rada Generalna zwróciła uwagę, że w całym Ruchu zauważa się wielkie pragnienie powrotu do radykalizmu pierwszych czasów i życia wspólnotą dóbr z nowym zaangażowaniem . Zastanawiano się w jaki sposób to realizować.

Refleksja na temat nowych pokoleń Focolari, została poprzedzona relacją z Genfestu w Manili i Światowych Dni Młodzieży w Panamie, dwa wydarzenia, które ujawniły ogromny potencjał młodzieży. O tym świadczą również niektóre z inicjatyw młodzieży, jak projekt ”United World”, czy projekt „Zero głodu”, który ma na celu wyeliminowanie głodu do roku 2030. Zastanawiano się jak kontynuować i wspierać rozpoczęte działania.

I wreszcie trzeci temat: przygotowanie najbliższego Walnego Zgromadzenia w roku 2020. Zastanawiano się, jak to zrobić, aby Zgromadzenie odzwierciedlało różnorodność geograficzną, kulturową i obecność różnych powołań obecnych w Ruchu; drugi argument, nad którym się zastanawiano, to jak pogodzić potrzebę ciągłości z nowościami, które charakteryzują obecną chwilę w Ruchu. Wkrótce zostanie utworzona komisja przygotowawcza, która rozpocznie prace tymi dwoma torami.

Wydaje się, że w ten w ten sposób przedstawione rekolekcje, zawierały jedynie wiele pytań bez odpowiedzi. Ale nie było tak. Nie chcieliśmy strukturyzować tego, co się pojawiło w jakiś dokument czy linie programowe. Ujrzała światło dzienne droga już zainicjowana, owoc życia Ruchu obecnego na całym świecie. Postawienie pytań dotyczących tej drogi, wsłuchanie się w pytania współczesnej ludzkości, czerpanie z przebytej drogi, aby patrzeć w przyszłość , to wszystko może przynieść nieoczekiwane owoce, może sprawić że spotkamy Zmartwychwstałego na nieoczekiwanych drogach, tak jak zdarzyło się to uczniom, po tym jak znaleźli pusty grób i udali się do Emmaus.

                                                                             Joachim Schwimd

Fotogaleria

Regulamin(500)