Modlitwa ekumeniczna w 100-lecie niepodległości

 
W przeddzień święta narodowego (10 listopada 2018) w Warszawie odbyło się Centralne Dziękczynne Nabożeństwo Ekumeniczne, z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorami tego nabożeństwa była Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej, której przewodniczą bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec i bp Krzysztof Nitkiewicz – przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu przy Episkopacie Polski.

Przybyło wielu dostojników z różnych Kościołów chrześcijańskich. Kościół Rzymskokatolicki reprezentował bp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Oprawę muzyczną zapewnił chór prawosławny, w którego wykonaniu usłyszeliśmy „Hymn do Ducha Świętego” i „Osiem Błogosławieństw”. Delegaci Kościołów prowadzili modlitwy: o dar nadziei, wiary, mądrości i miłości.

Kazanie wygłosił biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Rozważanie oparł na tekście z listu św. Pawła do Efezjan (Ef 6,13-15): ”Dlatego weźcie pełną zbroję Bożą, abyście w zły dzień mogli stawić czoła i we wszystkim wytrwać. Stańcie więc z prawdą jako pasem wokół waszych bioder, sprawiedliwością jako pancerzem i z nogami obutymi w gotowość niesienia Ewangelii pokoju”. Są to ważne wskazania w kontekście święta niepodległości: nie można relatywizować prawdy, nie może być ona przywłaszczana przez grupy obywateli. Wszystkich obowiązują te same nakazy: prawda i sprawiedliwość. Dziś potrzebujemy tych, którzy niosą pokój. Upadek Rzeczypospolitej i popadnięcie w 123-letnią niewolę nastąpił nie tylko z powodu wyniszczających wojen i szybszego rozwoju państw sąsiednich, lecz walki o władzę, egoistyczne korzyści, wpływy, o majątek. Polska jest ojczyzną dla wszystkich: chrześcijan, dla ludzi z innych religii, dla osób niewierzących, agnostyków, ateistów, ludzi którzy wybrali Polskę jako swoją ojczyznę. Patriotyzm, to nie tylko walka o niepodległość, ale wspólne dążenie do rozwoju i pracy dla jej  dobra. Teraz, gdy jest szansa do życia w wolności – trzeba wspólnie działać, rozmawiać mając świadomość tego, co nas różni. To dzisiejsze nabożeństwo jest przykładem, że wspólna modlitwa może być skuteczna wtedy, gdy wzajemnie się szanujemy. Szacunek jest jednym z elementów pokoju. Czytamy tę samą Biblię i wierzymy temu samemu Panu. Zadaniem  naszym jest nieść miłość dalej „opasawszy biodra sprawiedliwością, prawdą, pokojem i miłością”.

W modlitwie wiernych wspomniano sylwetki 25 bohaterów różnych wyznań, którzy oddali swe życie dla dobra ojczyzny lub bliźnich. Na koniec nabożeństwa odczytano tekst „Przesłania Kościołów” w którym wyrażona została wdzięczność Bogu za odzyskanie niepodległości i możliwość wspólnego świętowania tego jubileuszu. Usłyszeliśmy, że: „Polska jest wartością ponad podziałami. Dlatego zachęcamy wszystkich, niezależnie od przekonań religijnych i politycznych, bez względu na pozycję społeczną i pochodzenie, do wspólnego wysiłku dla jej dobra”. Przesłanie podpisało ośmiu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich.

                                     Joanna i Wiktor Dubaniewicz

Regulamin(500)