Śladami „Aksamitnej Rewolucji”

 
W dniach 15-17 listopada, Praga, stolica Republiki Czeskiej, serce historii i kultury Europy, będzie gospodarzem dorocznego spotkania Przyjaciół „Razem dla Europy”.

Wielkie wydarzenia w Europie Środkowej – w szczególności w Czechach – będą tłem nowego etapu wspólnej drogi „Razem dla Europy”, która promuje wzajemną akceptację różnych kultur i opcji politycznych kontynentu.

Ubiegłoroczne spotkanie Przyjaciół „Razem dla Europy” odbyło się w listopadzie, w Wiedniu, mieście, które stanowi pomost między Wschodem a Zachodem. W tym roku odbędzie się w Europie Środkowo – Wschodniej, z zamiarem stawienia czoła trudnościom, uprzedzeniom i obawom historycznego momentu, w jakim znajdują się kraje członkowskie Unii Europejskiej i nie tylko. Życie Ewangelią, karmione i rozjaśnione obecnością Chrystusa we wspólnotach i pomiędzy wspólnotami chrześcijańskimi, będzie świadczyć, że droga w kierunku „domu narodów i rodziny narodów” nie jest utopią.

W Republice Czeskiej, w dniu 17 listopada, wspomina się początek „Aksamitnej rewolucji” (pokojowej rewolucji, określanej „aksamitną”), która sprawiła, że również ten kraj stał się jednym z bohaterów zjednoczenia Europy, procesu, który trwa nadal. Ta zbieżność dat wzywa Przyjaciół „Razem dla Europy”, aby odnowić nasze wspólne zobowiązanie: wnosić w kulturę ducha chrześcijańskiego humanizmu, dając swój wkład w życie i formę Europy bardziej zjednoczonej.

Tomas Halik (osobisty przyjaciel Vaclava Havla), znany teolog i filozof, Jaroslav Sebek, członek Instytutu Historycznego Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz Pavel Fischer, wraz z liderami i przedstawicieli różnych ruchów, wspólnot i stowarzyszeń otworzą konferencję refleksjami i świadectwami. Cel jest bardzo odważny: wskazać inną Europę, Europę wielkich nadziei i obietnic, które wynikają z bogactwa etnicznego społecznego, kulturowego wielu narodów, dążących do komunii i dialogu

Wydarzenie w Pradze będzie ważnym etapem w historii „Razem dla Europy”, które angażuje się w działania na rzecz bardziej zjednoczonej, sprawiedliwej i braterskiej Europy. Będzie to również doskonała okazja do wspólnego przygotowania się do następnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Konferencja zakończy się otwartym spotkaniem z przedstawicielami ruchów i wspólnot różnych Kościołów obecnych w Republice Czeskiej.

Źródło: Razem dla Europy

Informacje: cmpraha@espol.cz www.centrummariapoli.cz

Tel: +420 286 007 711, (Centrum Mariapolis, Mladoboleslavská 667, 190 17 Praga 9 – Vinoř, Republika Czeska)

Zdjęcie: Canva

 

Regulamin(500)