16 juli is een belangrijke dag voor de Focolarebeweging. We herdenken dan het Pact van eenheid tussen Chiara Lubich, stichteres van de Focolarebeweging, en Igino Giordani, die zij beschouwde als medestichter van de Beweging. Het was 16 juli 1949.
Hier de boodschap die de presidente van de Focolarebeweging, Margaret Karram op deze gedenkdag richt tot allen die behoren tot de Focolarebeweging in de wereld.
Aan al degenen in de wereld die tot de Focolarebeweging behoren
Rocca di Papa, 16 juli 2025
Beste allemaal, ook dit jaar op16 juli, wanneer we het Pact van eenheid tussen Chiara en Igino Giordani (Foco) herdenken, gebeurt dit in een tijd waarin de mensheid wordt bedreigd door toenemend geweld en desillusie. We hebben vurig gebeden dat er snel vrede zou komen, maar in veel landen is er nog steeds groot lijden vanwege voortdurende conflicten.
Toch voel ik diep in mij dat deze dag, die zo belangrijk is voor de Beweging, ons nieuwe hoop kan geven. In dat Pact van 1949 ging voor Chiara de mystieke ervaring open van het Paradijs, waarin God haar ook toonde welke bijdrage de beginnende Beweging aan de mensheid kon bieden met de spiritualiteit van de eenheid.
Daarom voel ik in mijn hart dat ieder van ons een grote verantwoordelijkheid heeft: om dat sublieme Pact in ons dagelijks leven concreet te maken, om ‘over de massa een lichtend netwerk te spreiden en samen met wie naast ons staat spot, honger, slagen en korte vreugden te delen’.
Laten we in het jaar waarin we het thema van het ‘nabij zijn’ verder uitdiepen en het Jubileum van de Hoop vieren, de gelegenheid aangrijpen om de deur van ons hart wijd open te zetten voor elke broer en zus, om te groeien in verbondenheid en onze gemeenschappen te verlevendigen.
Zo zullen onze relaties, als enkelingen, maar ook als groepen, steeds meer uitdrukking zijn van de uitnodiging van de apostel Paulus aan de Romeinen: “Hebt elkaar lief met de innige liefde van broeders en zusters en acht de ander hoger dan uzelf (vgl. Rom 12:10).
En het is precies op deze manier dat we dat ‘niets van liefde’, dat de basis is van het Pact, zullen realiseren. Ik ben er zeker van dat dit vruchten van vrede zal voortbrengen in ons, in de Beweging en in de wereld.
Het zal de beste voorbereiding zijn op de Algemene Assemblee van de Focolarebeweging volgend jaar, maart 2026, die ons zal kunnen helpen de wegen te onderscheiden die we in de nabije toekomst willen volgen.
Beste wensen aan iedereen en een mooie Dag van het Pact!
Margaret Karram