februari 2025

Onderzoek alles, behoud het goede

Hoe kunnen we omgaan met de vele complexe meningen en visies van mensen om ons heen? Hoe vellen we een juist oordeel over een situatie? Hoe bepalen bij verwarrende ideeën ons standpunt? Net als  mijnwerkers die met een eenvoudige lantaarn meter voor meter de weg vrijmaken, hebben ook wij een licht nodig dat onze stappen kan verlichten. We hebben misschien ervaren dat de liefde voor de personen die wij ontmoeten een krachtig licht is. De liefde helpt ons onze authenticiteit te bewaren én kan ons bewust maken van de beperking van ons standpunt. We beseffen dat het goed is om niet alleen naar onze persoonlijk gaven en opvattingen te kijken maar ook naar die van anderen.
Oprecht luisteren naar de ander is een belangrijke stap. De openheid van geest en hart wordt erdoor bevorderd. We creëren uit liefde een leegte in onszelf en de mogelijkheid om samen iets op te bouwen. Dat wil niet zeggen dat we onze authenticiteit moeten opgeven en alles moeten accepteren, maar wel dat we in staat zijn iets goeds te vinden in wat de ander zegt.
Als medezoekers met elkaar zijn we zo geen unieke bezitters van ‘hoe het is en moet’, maar zijn we  als het ware ’bedelaars van de waarheid’. In dat zoeken kan ons soms de moed ontbreken te zeggen wat we denken. We kunnen bang zijn dat we niet begrepen worden, of dat we iets zeggen wat de ander stoort. Maar ’bedelaars van de waarheid’ zijn betekent dat we elkaar zo nabij zijn dat we beseffen dat we allemaal naar het juiste en goede op zoek zijn.
Antia is een vrouw die deelneemt aan het project Mosaico van jonge Spaanse podiumkunstenaars. Zij bieden hun ervaring aan in voorstellingen en met workshops. ’’Ik vind daarin de verbinding van mijn waarden: een broederlijke wereld, waarin iedereen-  hoe jong, onervaren en kwetsbaar ook- zijn bijdrage kan geven aan dit project. Mosaico laat je geloven dat eenheid geen utopie is, ondanks de moeilijkheden en het harde werk dat het met zich meebrengt. Ik heb geleerd te werken met een groep. Soms was de dialoog wel heel confronterend. Vaak heb ik mijn ideeën die ik als de beste beschouwde, moeten opgeven. Maar het resultaat is dat ‘het goede‘ beetje bij beetje wordt opgebouwd door ons allemaal samen.‘’

 

Tekst in PDF

 

DE IMPULS VOOR DE MAAND wordt momenteel geproduceerd door het “Centrum voor Dialoog met mensen met een niet-religieuze overtuiging” van de Focolare beweging. Het is een initiatief dat in 2014 in Uruguay werd geboren om met personen met een andere levensovertuiging de waarden van het Woord van Leven te delen, dat wil zeggen de zin uit de Schrift die de leden van de beweging in het dagelijks leven willen implementeren. Momenteel wordt DE IMPULS VOOR DE MAAND in 12 talen vertaald en in meer dan 25 landen verspreid, met aanpassingen van de tekst om aan verschillende culturele gevoeligheden te voldoen. www.dialogue4unity.focolare.org en www.focolare.nl