Zbudowanie miasta będącego wyrazem osobistej myśli:

AB0006_prime-pope_Einsiedeln-210x128Było to latem 1962 roku. Chiara była na wypoczynku w Szwajcarii, w pobliżu miejscowości Einsiedeln, nad którą góruje ogromne sanktuarium maryjne i przylegający do niego klasztor benedyktynów. Patrząc na okolicę ze szczytu wzgórza, Chiara zrozumiała, że w Ruchu Focolari powinno powstać miasto, w którego skład wejdą domy mieszkalne, warsztaty czy zakłady pracy, szkoły. Takie miasteczka będą przykładem, czym mógłby stać się świat, gdyby postawą jego mieszkańców była miłość wzajemna.
Ta myśl Chiary wydawała się utopią. Faktycznie jednak okazała się głęboką intuicją, możliwą do urzeczywistnienia. Już dwa lata później w Loppiano k. Florencji rozpoczęto budowę pierwszego, międzynarodowego miasteczka Ruchu, liczącego obecnie około 900 mieszkańców. Po Loppiano powstały następne.

Obecnie istnieje 35 miasteczek rozrzuconych po pięciu kontynentach, na różnym etapie rozwoju. Prezentują się jako prawdziwe, małe, nowoczesne miasteczka z domami, sklepami, salami spotkań, centrami sztuki, atelier, małymi przedsiębiorstwami, które utrzymują mieszkańców, z kościołem, szkołami życia i duchowości.

Miasteczka poprzez promowany styl życia, mogą podarować nowe światło także dla życia w wielkich miastach.
Są bowiem miniaturą nowego społeczeństwa, gdzie prawem jest miłość wzajemna, prawo Ewangelii, z którego wypływa pełna komunia wszystkich bogactw kulturalnych, duchowych i materialnych. Poprzez to życie, które krąży, ich promieniowanie w świecie było i jest nieustanne: Odwiedzają je co roku dziesiątki tysięcy osób.
Parki przemysłowe
W niektórych miasteczkach, jak w Brazylii, Argentynie, Włoszech, Belgii i Portugalii już istnieją lub rodzą się parki przemysłowe, które przyjmują i łączą zakłady produkcyjne opierające się na Ekonomii Komunii.
Każde miasteczko ma swoją charakterystykę
imagesMiędzynarodowy charakter to cecha charakterystyczna dla pierwszego miasteczka, powstałego w 1964 roku w Loppiano (www.loppiano.it) koło Florencji. Ze swoimi ponad 800 mieszkańcami 70 narodowości, stanowi miniaturę zjednoczonego świata, gdzie można zobaczyć już stopione w jedno różne kultury, rasy i narody świata.
Charakter międzynarodowy ma także miasteczko Montet(www.focolari-montet.ch) (Szwajcaria), którego celem jest formacja mężczyzn i kobiet do życia zaangażowanego w służbę innym i do promowania otwartości na dialog.
KA0008Świadectwo jedności pomiędzy katolikami a ewangelikami w Ottmaring (www.ottmaring.org) w Niemczech i pomiędzy katolikami a anglikanami w Welwyn Garden City w Wielkiej Brytanii.
Dialog międzyreligijny w Tagaytay (Manila) na Filipinach.
Odpowiedź na problemy społeczne, w trzech miasteczkach Brazylii (San Paolo, Recife, Belem).
Pierwszoplanowa rola młodych wbudowaniu cywilizacji miłości w miasteczku O’Higgins(www.mariapolis.org.ar) niedaleko Buenos Aires w Argentynie.
Jedność społeczności wieloetnicznej miasteczka w USA (www.focolare.us/us/mariapolis-luminosa), niedaleko Nowego Jorku i w Krizevci w Chorwacji.
KA0036Inkulturacja Ewangelii w społeczeństwach afrykańskich, przede wszystkim w Fontem, w sercu kameruńskiej puszczy, gdzie świadectwo konkretnej miłości rozdawanej obficie przez lekarzy fokolarinów poproszonych o opiekę medyczną nad szczepem Bangwa, nękanym licznymi chorobami i wielką umieralnością niemowląt, sprawiło, że lud ten i wiele innych ludów sąsiadujących wkroczyło na drogę wiary i braterstwa. Inkulturacja jest widoczna także w dwóch innych miasteczkach powstałych w Kenii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
KA0035Nuta ekologiczna oraz kontakt człowieka z naturą dominuje w Belgii, w miasteczku położonym w Rotselaar (www.focolare.be),niedaleko od Brukseli.
W Europie są jeszcze miasteczka w Polsce, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Portugalii, Szwajcarii.
W Ameryce Łacińskiej rozwijają się także: miasteczko w Meksyku, Wenezueli i Chile.
W Australii rozpoczyna działalność Centrum Jedności w okolicach Melbourn.
Więcej informacji: Małe miasta rosną, Michele Zanzucchi, czasopismo Città Nuova N. 5/2005 (www.cittanuova.it/art_ul01.asp?ID=13209).