20 lat oczekiwania – wizyta Emmaus i Jesúsa na Białorusi

 
Relacja ze spotkania Emmaus i Jesúsa na Białorusi.

Czekaliśmy na przyjazd przyjaciół z Rzymu przez długich 20 lat” – tak rozpoczęli spotkanie w sobotę 23 maja moderatorzy białoruskiej wspólnoty, która zebrała się na sali sportowej Ojców Salezjanów w Mińsku.
Podobnymi słowami witała Emmaus na lotnisku dzień wcześniej niewielka reprezentacja Dzieła Maryi; przywitała dostojnych gości Helena ubrana w typowy piękny strój ludowy z wspaniale wypieczonym chlebem na lnianej serwecie, przywitali inni członkowie rodziny Chiary, wręczając gościom z Włoch bukieciki z bzu i konwalii.

Oczekiwanie na spotkanie z sercem Dzieła jest duże, i wyraża się słowami wybranymi na motto spotkania: „Niech Ideał Chiary wzrasta na białoruskiej ziemi”. Rzeczywiście, Dzieło na Białorusi pragnie wzrastać, pragnie spotkać się ze swoją włoską rodziną i opowiedzieć o sobie. Na ten historyczny moment przyjechało z oddalonych zakątków mińskiego, baranowickiego i postawskiego rejonu ponad sto osób z dziećmi w różnym wieku.
Spotkanie rozpoczęławzruszająca piosenka w białoruskim języku, po czym Emmaus i Jesus z zainteresowaniem obejrzeli prezentację różnych wspólnot, historię ich powstawania, zdjęcia stare i nowe, które uwieczniły ważne momenty rozwoju Dzieła Maryi na Białorusi. Dalej są piękne i głębokie doświadczenia z życia rodziny, młodzieży, dzieci, doświadczenia ekumenicznego dialogu życia.

Wreszcie kolej na Emmaus i Jesusa. Oboje chętnie opowiadają historie swojego życia i zapraszają do przedstawienia się pozostałych towarzyszy podróży. Atmosfera komunii, radości spotkania rośnie, zaczynają padać pytania o wskazówki życia duchowością jedności. Na spotkanie przybył także Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, który na zakończenie odprawił świąteczną Mszę świętą Zesłania Ducha Świętego. Arcybiskup nie szczędził słów pełnych zachęty dla Focolare, powiedział: „Na Białorusi coś zaczyna się rodzić. Nie bójcie się przyjechać na tę ziemię, bo tu możecie się rozwijać”.

Regulamin(500)