Podróż do Afryki

 
Trwa druga podróż Marii Voce, po kontynencie afrykańskim. Poprzednią odbyła w roku 2009 do Fontem z okazji uroczystej celebracji Cry Die po śmierci Chiary Lubich.

V16-Lili-Mugombosa-e-Charle-Nairobi-14_05_16.-ajpgKalendarz wydarzeń pokazuje w zarysie kluczowe tematy wizyty: inkulturacja, rodzina, ekumenizm. Przewidziane są spotkania z przedstawicielami władzy, o charakterze publicznym, jak również te ze wspólnotami Ruchu.

Pierwszy punktem w kalendarzu była Szkoła Inkulturacji, która odbyła się od 17 do 20 maja. Uczestniczyło w niej 257 osób pochodzących z całej Afryki subsaharyjskiej. Obecni  podczas prac Maria Voce i Jesús Morán wygłosili przemówienia otwierające i podsumowujące szkołę.

V16-Un-benvenuti-congolese-18.05.1617 maja 1992 r. podczas swojej podróży do Nairobi, Chiara Lubich zapisała w swoim dzienniku: „Inkulturacja to wielka szansa dla ewangelizacji!”. Pięć dni później miała miejsce inauguracja rodzącego się Miasteczka Mariapoli Piero (Nairobi) i w tym samym dniu Chiara zapoczątkowała Szkołę Inkulturacji: intuicja ta okazała się profetyczna. W jedenastą edycję Szkoły, której tematem było: „Rodzina i inkulturacja w Afryce”, włączyły się na 4 dni różne komisje Regionu Subsaharyjskiego składające się z naukowców, studentów, ekspertów i rodzin.

25 maja na Wydziale Prawa  CUEA (Catholic University of Eastern Africa), Maria Voce – adwokat, współzałożycielka komisji „Komunia i Prawo” – wygłosi wykład nt: „Rola Prawa w dzisiejszym świecie”.

27 maja odbędzie się spotkanie w ramach Międzynarodowego Ruchu Ekumenicznego w Kenii (IEM-K). Ogólnym celem IEM-K jest stworzenie forum dla chrześcijańskiej komunii międzywyznaniowej. Maria Voce została zaproszona, aby opowiedzieć podczas obrad o ekumenicznym doświadczeniu Ruchu Focolari.

28 i 29 maja przewidziane jest spotkanie ze wspólnotą Ruchu Focolari z Kenii oraz przedstawicielami wspólnot z Burundii, Rwandy, Ugandy i Tanzanii oraz inauguracja kościoła NMP Matki Światła.

Fotogaleria

Regulamin(500)