SIEĆ MIŁOSIERDZIA I JEDNOŚCI TRWA NADAL!

 
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to już historia. Pielgrzymi powrócili już do swych domów, życie miasta przyjęło swój zwykły, codzienny bieg. Jednak konieczne jest stwierdzić, że Światowe Dni Młodzieży „żyją” nadal.

DSC_4074Bo kto z nas zliczy, ile przyjaźni, nawróceń, doświadczeń i świadectw miłości, wiary, miłosierdzia, jedności narodziło się w tym czasie? A z pewnością to nie koniec owoców minionych Światowych Dni Młodzieży. To czas, który był dla uczestników natchnieniem. Teraz wracamy do swoich środowisk, codziennego życia. Papież Franciszek przemówił do nas bardzo konkretnie i poruszył wielu młodych ludzi.  Wezwanie do „zejścia z kanapy” i „nieprzechodzenia na emeryturę przed rozpoczęciem właściwej, docelowej pracy” trafiło do serc, które potrzebowały poruszenia, motywacji, a także utwierdzenia i zrozumienia w swojej drodze.  Teraz pozostaje działać, a kolejne owoce ujrzymy na pewno. Wierzymy, że był to czas wielu łask. Każdego dnia uczestnicy mieli wiele możliwości do spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem – katechezy w parafiach,  Festiwal Młodych, spotkania z Papieżem Franciszkiem i całonocne czuwanie.

Jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń na Światowych Dniach Młodzieży dla nas, młodych Ruchu Focolari w Polsce, było wydarzenie organizowane w ramach Festiwalu Młodych. Chcieliśmy wspólnie pozwolić złapać się w sieć miłosierdzia. Dziś wiemy, że udało nam się to zrobić z ponad tysiącem osób, które 27 lipca  zgromadziły się na terenie krakowskiego klubu sportowego,
by wspólnie z nami zbudować tę sieć jedności. Dużo uśmiechu, wiary, Ducha Świętego i młodości – to charakterystyka naszego spotkania. Za nami 4 godziny wspólnego świętowania, pięknego bycia razem z Bogiem i dla Boga. W pierwszej części integracyjnej wspólnie tańczyliśmy, śpiewaliśmy. Był też czas na krótką rozmowę. To spotkanie było też momentem, kiedy zaprosiliśmy naszych przyjaciół z całego świata do dołączenia do inicjatywy wspólnej modlitwy, którą w Polsce żyjemy już ponad pół roku. Każdy z nas przez jeden tydzień modli się za osobę, której intencję i dane kontaktowe wylosuje za pośrednictwem strony internetowej. Po tygodniu losowanie odbywa się ponownie. Każdy, kto przybył na wydarzenie otrzymał chustę ze znakiem rybki <>< i adresem strony internetowej (www.focolare.org/polska/fish), na której można w prosty sposób zalogować się i dołączyć do nas. Ta ryba to symbol, który wysyłamy w wiadomości sms, dając w ten sposób znać osobie, za którą się modlimy, że o niej pamiętamy. Podczas spotkania uczestnicy wpisywali na chuście swoje imiona, później w danym momencie nastąpiła ich wymiana – w ten sposób każda osoba zabrała ze sobą chustę, na której wypisane jest imię kogoś innego, za kogo może modlić się już teraz.

Równie piękna była druga część spotkania, podczas której w programie muzyczno-tanecznym rozważaliśmy uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała. Pomagały w tym nam teksty Chiary Lubich, a także świadectwa życia. Zwieńczeniem wydarzenia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której towarzyszył nam zespół Gen Rosso. To spotkanie było pięknym czasem jedności z Bogiem i drugim człowiekiem. Wyraźne czuło się, że nasze hasło „ w jedności siła” konkretnie realizowało się w chwili obecnej.

 Magdalena Wnuk

fot. Franciszek Sychowski

więcej zdjęć na FB: Pozwólmy się złapać w sieć Miłosierdzia

Fotogaleria

Regulamin(500)