Uwidocznić tych, którzy pracują na rzecz pokoju

 
Wywiad z Chantal Grevin, przedstawicielką New Humanity* w UNESCO, na temat wydarzenia, które dzisiaj odbywa się w Paryżu, z okazji 20 rocznicy przyznania Chiarze Lubich nagrody UNESCO za edukację na rzecz pokoju.

W jaki sposób organizacja UNESCO służy pokojowi?ChantalGrevin

Przede wszystkim należy przypomnieć, że UNESCO jest częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych, a pokój leży u podstaw powstania ONZ. Celem UNESCO jest koordynowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i komunikacji; organizacja ta stanowi również w pewnym sensie instancję etyczną. Zatem jej zasadnicze zadanie to budowanie pokoju, szczególnie poprzez dialog międzykulturowy. Międzyrządowy program naukowy UNESCO poświęcony przemianom społecznym (MOST), wskazuje na to, że żadna zmiana nie może zostać dokonana, o ile nie jest zintegrowana z odmiennymi kulturami.

Rzeczywiście, organizacja UNESCO jest znana z rozwoju pluralizmu kulturowego.  Jednak jaki ma to związek z poszukiwaniem jedności oraz jak można rozpowszechnić głos New Humanity wśród wszystkich promotorów jedności?

Jeżeli bogactwo różnorodności kultur powinno być chronione – podobnie jak różnorodność biologiczna – gdzie jest jedność, do której dąży ludzkość? Nie przeszliśmy jeszcze tego etapu. Powszechna deklaracja praw człowieka jest pod tym względem wspólnym fundamentem, nawet jeśli czasami bywa kwestionowana. Pozostaje nam zatem szukać wspólnych, uniwersalnych wartości, nieodzownych dla naszej ogólnoświatowej umowy społecznej. Wydarzenie, które będzie miało miejsce 15 listopada, umożliwi nam refleksję na ten temat. Manifestacja New Humanity w siedzibie UNESCO wnosi w prace tej organizacji to, co jesteśmy w stanie ofiarować: dobre praktyki połączone z dogłębną refleksją. Nasza organizacja może pomóc zrozumieć, w jaki sposób jedność staje się źródłem i celem życia ludzkości.

Czy w świecie rozdartym konfliktami wiara w możliwości tego wydarzenia nie jest utopią?

To prawda, że na świecie dzieje się źle, mamy jednak powody, żeby wierzyć w pokój. Wydarzenie uwidoczni te osoby, które czynią pokój możliwym. Nigdy nie będzie można faktycznie zmierzyć promocji kultury jedności, ale droga pozostaje otwarta. Osobiście wierzę w organizacje międzynarodowe. Mogą one wydawać się bezsilne, ale nie jest bez znaczenia, że 195 państw wspólnie dyskutuje oraz że państwa prowadzące ze sobą wojnę spotykają się  w jednym pomieszczeniu. Wymiana na płaszczyźnie kulturowej jest bardziej swobodna niż ta  na płaszczyźnie politycznej. Oto przykład: kiedy Palestyna nie mogła wejść do ONZ, organizacja UNESCO umożliwiła to w oparciu o zamiar ochrony dziedzictwa kulturowego tego kraju. Życzylibyśmy sobie, aby nasze wydarzenie wywierało wpływ poprzez to, co zostało przesłane ambasadorom obecnym w UNESCO. Dokumenty z tego wydarzenia mogą stać się punktem odniesienia, interesującym dziedzictwem kulturowym dla badaczy oraz osób z całego świata i to na wiele lat.

 

Rozmawiała – Chantal Joly

* New Humanity – organizacja pozarządowa założona w 1986 r., której celem jest przyczynianie się do budowania jedności w rodzinie ludzkiej

Regulamin(500)