Maria Voce o Kardynale Miloslavie Vlku

 
„Stajemy wobec przyjęcia i zgłębienia wielkiej spuścizny”. Tak mówi Maria Voce, przekazując członkom Ruchu Focolari wiadomość o śmierci Kardynała Vlka.

Cardinal_Miloslav_Vlk1Kardynał Miloslav Vlk „cenny dar”, „żywy świadek charyzmatu jedności” „prawdziwie przeżyte Słowo”. Tak Maria Voce – prezydent Ruchu Focolari określa Kardynała Miloslava Vlka, zmarłego 16 marca w Pradze.

W komunikacie do wszystkich członków Ruchu Maria Voce podkreśla, jak budujący był ostatni okres życia Kardynała, w którym słabły siły, ale nie ustawała Jego wdzięczność Bogu za dary od Niego otrzymane.

Podkreśla głęboką więź Kardynała z Ruchem Focolari od początku swojej tajnej posługi w Czechosłowacji pod reżimem komunistycznym. Wyraża głęboką wdzięczność za wielkie zaangażowanie i poświęcenie, z którym przez 18 lat pełnił rolę moderatora grupy biskupów, którzy deklarują się przyjaciółmi Ruchu. Ich działalność śledził z wielkim zainteresowaniem nawet ze szpitala.

Maria Voce przypomina, że Kardynał Miloslav był otoczony modlitwą, zarówno przez wspólnotę diecezjalną, przyjaciół innych wyznań chrześcijańskich, jak również przez wspólnotę żydowską i muzułmańską, z którymi przez lata prowadził dialog. Wspomina o licznych świadectwach, mówiących o Jego pokorze, komunii i mądrości ewangelicznej, które charakteryzowały Jego sposób stawania się jedno z braćmi – brat obok braci. Wspomina także Jego autorytet ojca, który potrafił zarazić entuzjazmem i mobilizować tych, którzy byli obok.

„Stajemy wobec przyjęcia i zgłębienia wielkiej spuścizny”. Tak mówi Maria Voce, przekazując członkom Ruchu Focolari wiadomość o śmierci Kardynała Vlka.

Regulamin(500)