Weź, czytaj i żyj

 
Na początku było Słowo a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo (J 1,1). „Weź i czytaj!” to hasło pierwszego Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, które miało miejsce 30 kwietnia, w Niedzielę Biblijną, odbywającą się po raz IX. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W Łagiewnikach, Warszawie, Lublinie i Szczecinie przygotowano z tej okazji okolicznościowe Msze św. i nabożeństwa. Oficjalna Msza św. inaugurująca obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego odbyła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, pod przewodnictwem arcybiskupa. Marka Jędraszewskiego.

Natomiast Papież Franciszek podczas modlitwy Regina Celi, nawiązując do inicjatywy Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego powiedział: „Formacja chrześcijańska bazuje na Słowie Bożym. Dlatego z radością przypominam, że także dzisiaj w Polsce odbywa się «niedziela biblijna». W kościołach parafialnych, w szkołach i w środkach masowego przekazu publicznie odczytuje się fragment Pisma Świętego. Życzę wszelkiego dobra tej inicjatywie”.

Na początku było Słowo a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo (J 1,1).

W Ruchu Focolari zdanie z Ewangelii jest codziennie czytanym Słowem Życia. Członkowie Ruchu nie tylko je czytają, ale starają się przemieniać je w życie. Poniżej przytaczamy fragment tekstów Chiary Lubich założycielki Ruchu Focolari, w którym mówi o skutkach, jakie przynosi w życiu pojedynczych osób i wspólnot wcielanie zdań z Ewangelii.

            „Każdy, kto zaczyna mieć kontakt z grupą osób z Dzieła żyjącą słowem tak, jak powinno się nim żyć, to znaczy z grupą, w której żyją nim zarówno pojedyncze osoby jak i cała wspólnota – odnosi pierwsze wrażenie, że tam jest prawdziwe życie. Odczytuje się to ze światła promieniującego z twarzy osób, które cię przyjmują, z ich zachowania, z gotowości do służenia, ze swoistego – dokonywanego przez słowo – odmłodzenia, które obejmuje nie tylko duszę, lecz także ciało. Jest tak, dlatego, że słowo jest życiem.

Dobrze wyraził tę rzeczywistość św. Atanazy komentujący zdanie psalmu: „Twoja mowa obdarza mnie życiem”. Mówi on: „Nic tak nie sprawia, że dusza rozumna żyje swoim właściwym życiem – jak słowo Boga”.

(z książki Chiary Lubich „Klucz do jedności” str. 115-124)

Regulamin(500)