„My” w nowy sposób

 
Po 35 latach małżeństwa, w 2016 roku, niespodziewane rozstanie z małżonką. "Miłość trwa, ponieważ wieczność jest doskonałą miłością". Wzruszające świadectwo Zé Maia z Portugalii, po nagłej śmierci jego żony Marii da Conceição, mającej zaledwie 57 lat.

„To ty sprawiłaś, że zrozumieliśmy, że małżeństwo oznacza otwartość, realizację Bożego planu wobec nas. Dołożymy wszelkich starań, aby rodzina i świat stały się takimi, jakimi powinny być „. Maria da Conceição, dla nas wszystkich po prostu São, napisała te słowa do Chiary Lubich, na początku naszej wspólnej przygody. Pobraliśmy się w Bradze w 1981 roku – mówi Zé Maia – urodziło się nam sześcioro dzieci. Potem pojawiły się wnuki, których jest już dziewięcioro. Sama Chiara Lubich, wcześniej, wskazała nam zdanie Ewangelii jako program życia: „Potrzeba aby On wzrastał a ja się umniejszał” (J 3, 30).. Ile razy São to powtarzała! „

Ze i Sao oboje Portugalczycy, w 2002 roku przenieśli się wraz z dziećmi do miasteczka Focolari „Arco Iris”, 50 km od Lizbony, aby dać konkretny wkład w jego rozwój. W listopadzie 2016 r. São uczestniczyła w kongresie „Razem dla Europy” w Centrum Mariapoli w Castelgandolfo (Rzym).

„Przed wyjazdem – kontynuuje ZE – zwierzyła mi się:” Jestem szczęśliwa, z uczestnictwa w kongresie, , myślę, że będzie to ścieżka, którą mamy iść „. To był jej ostatni akt miłości, w radości oddania życia za innych. 11 grudnia, poprzez nagły atak serca, Bóg wezwał ją do siebie

A teraz? Doświadczam przeżywania jej, która jest we Mnie, w tym „jednym ciele”, między niebem a ziemią. Nie mogę stracić świeżości jej ostatnich słów, tego wyzwania, by „iść naprzód razem i z odwagą”. Zaczynam od nowa każdego dnia, z impulsem i pomocą życia w fokolare. W domu, w rodzinie odkrywamy „nowych nas” i doświadczamy, że to, co zbudowaliśmy z miłością, pozostaje. I to trwa, ponieważ wieczność jest doskonałą miłością. Żyję w ciągłym poszukiwaniu, jak być jednocześnie ojcem i matką. Żyję tak, jakby São była tu ze mną, przygotowując dom dla innych, czy robiąc zakupy. Wraz z nią zrywam kwiaty, przygotowuję dobry obiad dla moich dzieci lub te dobre rzeczy, które lubią moje wnuki. Razem z nią wypowiadam słowa, które korygują, budują lub motywują. To ciągły dialog między Ziemią a Niebem. Dokonałem nowego odkrycia Jezusa w Eucharystii. Jest to moment „naszego” spotkania. Chwile bólu istnieją, ale pozwalają mi rozszerzyć serce na innych. Samotność jest prawdziwym cieniem. Trzeba się odwrócić i patrzeć na światło. Pod koniec każdego dnia odkrywam wdzięczność, kiedy spoglądam, aby dostrzec niewidzialne, choć strach pojawia się jak złodziej, w ukryciu, aby ukraść pokój. Czasami dusza chce odlecieć, iść do innego miejsca. Ale potem pozwalam, aby ten promień światła mówił do mnie, pozdrawiał i towarzyszył ».

„Czasami piszę dwie linijki do dzieci, aby powiedzieć im, czym żyję z ich matką: ”Każdego dnia w kalejdoskopie duszy, ona ukazuje mi się z nowym pięknem, ze wszystkimi odcieniami lazurowego nieba. I wówczas kontempluję ją w swojej tajemnicy „. Życie trwa, składa się z chwil w gronie rodzinnym i życia w komunii ze wszystkimi. Tak, to prawda, czuję potrzebę jej obecności, jej towarzystwa, współdziałania, dzielenia się z nią. Pod każdym względem: emocjonalnym, psychologicznym, relacyjnym nie jest się nigdy gotowym na odejście współmałżonka, na samotność, bez jego słów ani wzroku, Ale także konkretnie, z dziećmi, rodziną, pracą. W ’67, Chiara Lubich skierowała do rodzin taką refleksję: kiedy jedno z dwojga odchodzi do Nieba zdarza się że małżeństwo, które uczyniło z dwóch stworzeń jedność, z woli Bożej rozpada się.

Jest to coś boskiego – jeśli można tak powiedzieć – jak mała Trójca, która pęka „. Następnie doświadcza się prawdziwego oczyszczenia, przed którym stajemy, kochając ludzi wokół nas.

W tym roku odkryłem, co znaczy Bóg-Miłość, Miłość: sam Bóg, więcej niż sprawy Boga. Pozostaje tylko miłość. Znaleźliśmy krótką modlitwę napisaną przez São: „Pomóż nam stać się rodziną, o której myślisz. Daj mi łaskę przezwyciężenia trudności dzięki mądrości, pomysłowości, inteligencji i dobroci. Pomóż nam zobaczyć wszystko Twoim światłem „».

Regulamin(500)