Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

 
Ważne wydarzenie ekumeniczne, które każdego roku gromadzi członków naszego Ruchu na wspólnej modlitwie ze wspólnotami innych Kościołów.

W dniach 18 – 25 stycznia, jak co roku od przeszło stu lat, obchodzony jest na świecie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obejmuje on głównie modlitwy, konferencje, sympozja, koncerty. Każdego roku temat i materiały opracowują chrześcijanie z innego państwa. Materiały te są następnie akceptowane przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W roku 2012 Tydzień Modlitw przygotowała Polska. Tegoroczny Tydzień – chrześcijanie z Indonezji.

Indonezja jest państwem wyspiarskim, o dużym zróżnicowaniu etnicznym, kulturowym, z wieloma językami lokalnymi. Obowiązuje tam, jako język urzędowy – język indonezyjski, oraz pięć zasad życia społecznego (zwanych Pancasila): wiara w jednego Boga, sprawiedliwa i cywilizowana ludzkość, jedność Indonezji, demokracja, sprawiedliwość społeczna dla wszystkich ludów kraju. Ponadto Indonezyjczycy kierują się solidarnością i współpracą, co oznacza wspólne działania w społeczeństwie i sprawiedliwe traktowanie ludzi. Aktualnie, wraz ze wzrostem gospodarczym, wzrostem konkurencyjności i zdobywaniu coraz większych bogactw – zaznacza się przepaść między bogatymi i biednymi, wzrasta korupcja w wielu dziedzinach życia, pogłębia się brak sprawiedliwości, naruszanie prawa i niszczenie środowiska.

Ciekawa jest sytuacja ekumeniczna Indonezyjczyków. Muzułmanie stanowią 86% ludności, chrześcijan jest ok. 10%. Pozostałą część stanowią buddyści, hinduiści i konfucjaniści. Wśród chrześcijan zaledwie 3% stanowią katolicy, 7% ewangelicy reformowani.

Chrześcijaństwo dotarło do Indonezji w VII w., jednak ta misja nie przetrwała. Na początku XVI w. działalność misyjną ponowili katolicy, wśród których przez krótki czas pracował św. Franciszek Ksawery. Sto lat później do Indonezji przybyli Holendrzy, którzy wprowadzili kalwinizm. W II połowie XX w. powstała w Indonezji Wspólnota Kościołów wywodzących się głównie z Kościołów poreformacyjnych, której zadaniem było koordynowanie wspólnych zadań misyjnych i społecznych. Zadbano o prace nad jednością chrześcijan tworząc dokumenty mówiące o rozumieniu wiary chrześcijańskiej, o wzajemnym uznawaniu i akceptacji między Kościołami, o prowadzeniu wspólnych prac na rzecz odnowy, rozwoju i jedności Kościoła. Szczególnie w ostatnich latach wzmożono prace nad likwidowaniem ubóstwa, niesprawiedliwości, fundamentalizmu i ochronę środowiska. Od wielu lat Wspólnota Kościołów w Indonezji współpracuje z Indonezyjską Konferencją Biskupów. Ich współpraca polega na sygnalizowaniu problemów społecznych dotyczących sprawiedliwości i pokoju, propagowaniu wolności religijnej dla wszystkich obywateli kraju. Obie te organizacje angażują się w dialog międzyreligijny.  Współpracują również z Globalnym Forum Chrześcijańskim. Chrześcijanie w Indonezji pragną powrotu do życia pięcioma wartościami (Pancasila), aby pokonać ubóstwo, niesprawiedliwość społeczną, fundamentalizm i przywrócić sprawiedliwość. Chrześcijaństwo w Indonezji jest podzielone, ale otwarte na współpracę na rzecz bardziej sprawiedliwego świata. Dlatego też do rozważań i modlitwy na Tydzień Ekumeniczny wybrano fragment z Powtórzonego Prawa mówiący o sprawiedliwości:

Nie będziesz naginał prawa, nie będziesz stronniczy i nie będziesz brał łapówki, gdyż łapówka zaślepia oczy mądrych i wykrzywia słowa sprawiedliwych. Usilnie  dąż do sprawiedliwości, abyś zachował życie i posiadł ziemie, którą PAN, twój Bóg, daje tobie. (Pwt 16,19-20)

Temat na każdy dzień Tygodnia Modlitw nawiązuje do problemów wynikających z niesprawiedliwości:

Dzień 1: Niech prawo rozlewa się jak woda, a sprawiedliwość jak niewysychający potok (Am 5,24);

Dzień 2: Niech wasze „tak” znaczy „tak”, a „nie” znaczy „nie” (Mt 5,37);

Dzień 3: Pan jest łaskawy i miłosierny (Ps 145,8);

Dzień 4: Bądźcie zadowoleni z tego, co posiadacie (Hbr 13,5);

Dzień 5: Zwiastować ubogim Dobrą Nowinę (Łk 4,18);

Dzień 6: Imię Jego: Pan Zastępów (Jr 10,16);

Dzień 7: O kobieto, wielka jest twoja wiara (Mt 15,28);

Dzień 8: Pan jest moim światłem i moim zbawieniem (Ps 27,1).

Chiara Lubich była otwarta na każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania, koloru skóry, narodowości. Miała wiele kontaktów z chrześcijanami różnych wyznań, popierała działania ekumeniczne. Zawsze na styczniowe Słowa Życia wybierała ten tekst z Pisma Świętego, który był proponowany jako hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ta myśl jest kontynuowana również przez Jej następców.

Słowa Życia w Ruchu Focolari na ten miesiąc brzmią: Dąż do sprawiedliwości (Pwt, 16, 20)

Opracowano na podstawie „Materiałów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2019”, wydanych przez Radę ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu i Polską Radę Ekumeniczną

Link do informacji o porządku nabożeństw ekumenicznych w różnych miastach w Polsce

Regulamin(500)