Jesús Moràn: aktualność “Paradiso ‘49”

 
Siedemdziesiąt lat temu sama Chiara Lubich określiła mistyczne doświadczenie, które Bóg jej podarował - a przez nią, rodzącemu się Ruchowi – jako pełne zrozumienie charyzmatu jedności i Dzieła, które się narodzi.

Doświadczenie, które przez lata było przedmiotem studiów i pogłębienia w „Szkole Abba”, centrum kulturalnym Focolari, które w tych dniach, wraz z innymi naukowcami, uczestniczy w seminarium na temat „Raju 49”. Bierze w nim udział także Jesús Moràn, współprezydent Ruchu Focolari, którego poprosiliśmy o wyjaśnienie aktualności i perspektyw „Raju 49”.

„To co w Ruchu Focolari i jak sądzę poza nim, znamy jako „Raj 49” jest doświadczeniem mistycznym, w pewnym sensie niewyrażalnym, jedynym w swoim rodzaju – Bóg nigdy się nie powtarza; niewyrażalnym i jedynym pod względem formy i treści.

Wszystko zaczęło się od paktu jedności Chiary Lubich i Igino Giordaniego: kobiety i mężczyzny; dziewczyny, która jest depozytariuszem charyzmatu, pochodzącego od Boga i polityka zaangażowanego w życie społeczne; dziewicy i małżonka: to już mówi nam wiele. To prawda, że musimy wziąć pod uwagę kontekst poprzedzający: to jest bardzo ważne. Tak więc początki tego doświadczenia są w głębokim życiu Słowem – stąd ludzkie logos zjednoczone z boskim logos; Jezus ukrzyżowany i opuszczony, który jednoczy Niebo i ziemię i dlatego wypełnia każdą pustkę; Komunia eucharystyczna jako symbol powszechnego braterstwa, powszechnej komunii.

Uczeni mówiąc o tym doświadczeniu twierdzą, że wszystko się tutaj narodziło, wszystko narodziło się w tym kontekście i jest logiczne, że jeśli rzeczy tak się mają, to narodził się Ruch o szerokim zasięgu kościelnym i społecznym, z metodologią dialogu na 360 °, dialogu w Kościele katolickim, dialogu ekumenicznym, dialogu międzyreligijnym, dialogu z kulturą. Ruch zdolny dać życie ważnym ruchom społecznym, jak Ekonomia Komunii i Ruch Polityków dla Jedności, a także ważnym realiom kulturowym, takim jak wydawnictwo Città Nuova lub Instytut Uniwersytecki Sophia.
Dziś świętujemy właśnie to szczególne wydarzenie w cudownym kontekście, w którym natura łączy się z kulturą; gdzie Boskość jaśnieje w człowieku i człowiek jaśnieje w tym co Boskie i w relacjach społecznych.

Myślę, że z pewnością w świecie takim jak ten, naznaczonym podziałami i skrajną polaryzacją, to doświadczenie ma naprawdę ważną aktualność i może wnieść znaczący wkład  na drodze, którą podąża ludzkość”

 

Regulamin(500)