Zgromadzenie młodzieży Ruchu Focolari: jedność, odwaga i przekazywanie.

 
To słowa, którymi prezydent Focolari otworzyła prace Zgromadzenia Młodzieży, które zakończy się w niedzielę 15 września.

Patrząc na nich, ale przede wszystkim słuchając, jak się przedstawiają prezydent Ruchu Focolari Marii Voce i współprezydentowi Jesusowi Moranowi, odnosi się wrażenie, że ten parlament składający się z osób poniżej trzydziestki, zajmujący się nie tylko jednym krajem, ale ma zasięg światowy. 190 młodych przedstawicieli Ruchu Focolari, z 67 krajów przybyło do Castelgandolfo (Rzym) na pierwsze Zgromadzenie młodzieży, są tutaj gen, młodzi zakonnicy i seminarzyści, dziewczęta i chłopcy zaangażowani w ruchy parafialne i diecezjalne.
„Jesteśmy tu nie tylko po to,
żeby działać i organizować, ale przede wszystkim po to, żeby się poznać nawzajem i dzielić najgłębszymi motywacjami, które stanowią podstawę zaangażowania w działania na rzecz bardziej zjednoczonego świata” – wyjaśnia jeden z organizatorów.
Są różnego pochodzenia, kultur, religii; działają w różnych dziedzinach, od sprawiedliwości po pokój i rozbrojenie; od ekonomii na miarę człowieka, po walkę o środowisko i dialog między religiami i narodami.

Jako kierunek na te dni prezydent Focolari wskazała im trzy słowa: jedność, odwaga, przekazywanie.
Jedność – Maria Voce zachęciła ich do „zapomnienia o różnych”dziedzinach, które reprezentują,   a „
żyjąc w pełni  miłością wzajemną”, by doświadczyli jedności.
Odwaga – „oczekuję tego od Was. Oczekuję, że Wasza odwaga rzuci nam wyzwanie, wystawi nas na próbę ”. kontynuując zaprosiła ich do rozmów i dzielenia się, nie unikania krytyki, ale przedstawiania jej zawsze w duchu konstruktywnym.

W tym zgromadzeniu uczymy się, dzielimy się i planujemy, wspierani przez ekspertów i warsztaty. Rozmawiamy o tożsamości i wyborach życiowych z ks. Vincenzo Di Pilato, o przywództwie z Jonathanem Michelonem, o świadectwie i zaangażowaniu z s. Alessandrą Smerilli. Wraz z Francisco Canzanim zostanie zgłębiony dokument „Chritus Vivit”, owoc pracy ostatniego Synodu, który Kościół Katolicki poświęcił młodym.
Maria Voce zachęciła uczestników do przekazywania charyzmatu jedności: „Musicie się przygotować, aby dać nowym pokoleniom to, co otrzymaliście. Przekazywanie będzie możliwe tylko dzięki ludziom, którzy żyją charyzmatem, którzy chcą przyjąć charyzmat i którzy go przekazują”.
Owocem tych dni będzie dokument końcowy, stanowiący ekspoze młodych pokoleń Focolari, które angażują się coraz bardziej we wspólne działania.

 

Stefania Tanesini

Wer. pol. Ewa Mąka

Regulamin(500)