WYRZEKAĆ SIĘ I KOCHAĆ

 
Przedstawiamy myśl Chiary Lubich, którą podzieliła się z członkami Ruchu Focolari 9 kwietnia 1987 roku.

Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu i w najbliższym czasie będziemy przeżywali Wielki Tydzień. Ten okres liturgiczny jest najbardziej stosownym czasem dla słowa „wyrzekam się”. Wyrzekam się… Jak jednak mamy realizować nasze „wyrzekanie się” my, którzy weszliśmy na drogę dążenia do świętości? Mamy nadzieję, że nie znajdujemy się już w sytuacji, gdzie musimy wyrzekać się takich jaskrawych propozycji szatana, których przyjęcie oznacza popełnienie grzechu ciężkiego. Gdyby mimo wszystko tak było albo gdyby było tak czasami, powinniśmy nie upadać na duchu i dać z siebie wszystko, aby przezwyciężyć pokusy i ciągle zaczynać od nowa.

Myślę, że wyrzeczenia, które powinniśmy podejmować, są na ogół mniejszej wagi, lecz jednak niezbędne, ponieważ są związane za światem często będącym królestwem szatana, któremu trzeba umieć powiedzieć „nie”.

(…) W świecie przesiąkniętym materializmem, konsumizmem, hedonizmem, próżnością, przemocą, powinniśmy umieć wyrzec się na przykład jakiegoś programu telewizyjnego, nawet jeśli nie jest wyraźnie zły, ale mimo wszystko dwuznaczny, niepotrzebny; jakiegoś zbytecznego zakupu, czegoś słodkiego, bez czego można się obejść; wyrzec się niezdrowej ciekawości, chęci bezkrytycznego oglądania wszystkiego… Musimy umieć wyrzec się wyładowywania złości, wylewania żalu, przechwalania się, chełpienia czy mówienia o sobie. Trzeba się będzie wyrzec niewoli mody czy próżnych zachcianek, próżnej lektury, chęci gromadzenia zbyt wielu pieniędzy, pragnienia nadmiernych wygód, przywiązania do rzeczy lub osób…

Wyrzec się… Tak, wyrzec się tego wszystkiego, co powiedziałam i wszystkich innych rzeczy, które przychodzą nam na myśl a które mogą lub powinny być poświęcone. Wyrzec się z całą wielkodusznością.

Pamiętajmy jednocześnie, że charyzmat Ruchu ukazuje jeszcze inny sposób wyrzeczenia – chociaż zakłada również to wszystko, co wyżej powiedzieliśmy. Jest nim: kochać bliźniego, kochać się wzajemnie. Ten, kto kocha, wyrzeka się przed wszystkim szatana, gdyż jego królestwem jest nienawiść; wyrzeka się dóbr, wyrzeka się wielu zbytecznych rzeczy, a także próżności, ponieważ wszystko, co może, oddaje innym.

Kochać i wyrzekać się – oto najlepszy sposób, aby przygotować się na Noc Zmartwychwstania, bo dzięki życiu tymi dwoma słowami sprawimy, że Jezus narodzi się do nowego życia w nas i zajaśnieje jako Zmartwychwstały. Czy może być lepszy sposób świętowania największej w roku pamiątki naszej wiary?

Regulamin(500)