Trwa Jubileuszowy Rok „Laudato Sì”

 
Globalna kampania, w której wzięło udział tysiące wiernych poprzez interaktywne i szkoleniowe seminaria na temat opieki nad wspólnym domem, została zwołana przez papieża a zorganizował ją Departament Integralnego Rozwoju Człowieka przy wsparciu grupy partnerów katolickich.

Tydzień Laudato Si pod hasłem „Wszystko jest połączone” odbył się w dniach 16–24 maja. Była to ogólnoświatowa kampania z okazji 5. rocznicy encykliki papieża Franciszka na temat opieki nad wspólnym domem. W wydarzeniu uczestniczyły wspólnoty katolickie na całym świecie, w tym diecezje, parafie, ruchy i stowarzyszenia, szkoły i instytucje, aby pogłębić swoje zaangażowanie w ochronę stworzenia i promowanie integralnej ekologii. Tydzień ten, z inspiracji Papieża został zorganizowany przez Departament Zintegrowanej Służby Rozwoju Człowieka przy wsparciu różnych katolickich partnerów, w tym Globalnego Katolickiego Ruchu Klimatycznego, który obejmuje ponad 900 światowych organizacji katolickich, w tym Ruch Focolari.

W ciągu tych 5 lat encyklika papieża poruszyła sumienia wielu obywateli. Wielu ludzi zaczęło działać w celu zrobienia czegoś dla środowiska, kierując się słowami Papieża na temat ekologicznej wizji skierowanej ku budowaniu Wspólnego Domu. Po pięciu latach słowa te są bardzo ważne w tym świecie rozdartym przez pandemię Covida-19.

Nawet Watykańska Dykasteria d/s Zintegrowanej Służby Rozwoju Człowieka podkreśla, że ​​nauki Encykliki są szczególnie istotne w kontekście koronawirusa, który zatrzymał wiele części świata. „Pandemia wszędzie uderzyła i uczy nas, jak tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich możemy wstać i pokonać wirusa społecznego egoizmu za pomocą przeciwciał sprawiedliwości, miłości i solidarności. – podkreśla Don Francesco Soddu, dyrektor Caritas Italiana – Trzeba być budowniczym bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata, integralnego rozwoju człowieka, który nie pozostawia nikogo za sobą ”.

Wprowadzanie w życie Laudato Sì oznacza zatem świadczenie o naszej wrażliwości na temat ochrony Stworzenia, ale także w sferze ekonomicznej o naszych wyborach stylu życia. Możemy przyczynić się do głębokiej konwersji gospodarczej i ekologicznej poprzez konkretne doświadczenia. Ponadto musimy zrozumieć, jakie zmiany polityczne należy promować, aby naprawdę usłyszeć wołanie ziemi i biednych.

                                                    Lorenzo Russo

Na zakończenie Tygodnia Laudato Si Ojciec Święty Franciszek ogłosił, rozpoczęcie roku poświęconego refleksji nad tą encykliką. Zachęcił wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w obchody Jubileuszowego Roku „Laudato Sì”, aby był to czas szczególnej troski o nasz wspólny dom i naszych najsłabszych braci i siostry.

Regulamin(500)