Razem przez życie, także w czasie pandemii.

 
Relacja z rekolekcji małżeńskich online. W dniach od 12 do 14 czerwca 2020 r. odbyły się rekolekcje dla małżeństw pt. Razem przez życie. Spełnijcie marzenie o waszym małżeństwie, zorganizowane przez Ruch Focolari.

Ze względu na pandemię pierwotny zamysł ugoszczenia uczestników rekolekcji w Trzciance k. Wilgi zastąpiliśmy formułą online. Pozwoliło to wziąć udział w rekolekcjach także osobom, które – z różnych przyczyn – nie mogłyby przyjechać do Mariapoli Fiore, a charakter międzynarodowy nadał im udział par łączących się z nami z różnych państw, m. in. Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Norwegii czy Niemiec. Wiele par z małymi dziećmi doceniło elastyczność czasową przy zapoznawaniu się z treścią głównych konferencji i dodatkowych nagrań. Z kolei stałe godziny spotkań na platformie Zoom umożliwiły zawiązanie wspólnoty i dzielenie się doświadczeniami z kolejnych dni rekolekcji. Ostatecznie w rekolekcjach wzięło udział około 80 małżeństw, przy czym zwykle około połowa z nich brała udział w spotkaniach na Zoomie. Poszczególne konferencje odtworzyło od 80 do ponad 120 unikalnych użytkowników.

Główne konferencje rekolekcyjne głosił, wraz z żoną Urszulą, Michał Piekara. Jest on znanym psychoterapeutą, doradcą małżeńskim i liderem katolickich wspólnot. W poszczególnych częściach konferencji – niczym w wehikule czasu – przybliżane były spojrzenia na małżeństwo widziane z perspektywy przyszłości (marzenia), przeszłości (aspekt przebaczenia) i teraźniejszości (budowanie więzi małżeńskiej). Po wysłuchaniu nagrań każde małżeństwo mogło w zaciszu własnego domu pracować w oparciu o przekazane materiały, praktykując dialog małżeński.

Nagrania główne uzupełniliśmy dodatkowymi, którymi były świadectwa małżeństw, a także nagrania przybliżające temat „paktu miłosierdzia” jako użytecznego narzędzia budowania małżeńskiej jedności i pogłębienie przysięgi małżeńskiej.

Byliśmy poruszeni licznymi świadectwami, zarówno wygłoszonymi w trakcie łączeń na Zoomie, jak i przesłanymi drogą mailową lub przekazanymi telefonicznie. Wiele osób wyrażało swoją wdzięczność za zorganizowanie tych rekolekcji, za formę online, za narzędzia budowania jedności małżeńskiej (pytania i zadania do dialogu, pakt miłosierdzia, listę błogosławieństw, modlitwę przebaczenia), za obecność kapłanów, za świadectwa, za możliwość czatowania i wyrażania swoich myśli podczas naszych spotkań. Były prośby o organizację rekolekcji stacjonarnych z możliwością transmisji internetowej. Wiele par cieszyło się wspólnym dialogiem, powrotem do początków ich związku. Dużo osób bardzo głęboko przeżyło drugi dzień rekolekcji, gdzie rozliczaliśmy się z przeszłością, przebaczaliśmy sobie i zaczynaliśmy patrzeć na drugiego nowymi oczyma.

Rekolekcje okazały się być odpowiedzią na modlitwy wielu małżeństw. Stanowiły dla nich skarbnicę wiedzy oraz lekarstwo na ich problemy. My jako organizatorzy doświadczyliśmy obecności Jezusa, który nas jednoczył, inspirował i dodawał sił. Czuliśmy, że to był Boży projekt, a my byliśmy tylko narzędziami.

I można pomyśleć, że to już koniec. Michał Piekara pokazał nam jednak, że tak nie jest. Właśnie teraz zaczyna się coś nowego dla każdego z nas. Wszyscy uczestnicy otrzymali plan pracy na cztery najbliższe tygodnie, obejmujący: myśl do rozważenia na dany dzień, zadanie oraz pytanie do dialogu. Zabieramy się więc do pracy, ufni że Pan Bóg pobłogosławi nasz trud większą jednością.

Organizatorzy

Regulamin(500)