Miriam, męczennica pokoju

 
Była zawsze uśmiechnięta, pełna życia, zaangażowana w działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Tak wspominają wszyscy Myriam Dessaivre, któy w wieku 26 lat straciła życie w niedzielę 9 sierpnia w Nigrze.

Razem z nią zginęło pięć innych młodych Francuzów, a także nigeryjski kierowca i przewodnik, który towarzyszył im tego dnia podczas zwiedzania rezerwatu żyraf w Kouré, położonego 60 km na południowy wschód od stolicy Niamey. Młodzi Francuzi uczestniczyli w misji humanitarnej prowadzonej przez organizację pozarządową ONG Acted w kraju dotkniętym wieloma kryzysami, a największym jeśli chodzi o rozwój człowieka. Myriam była absolwentką Komunikacji i Informacji w Katolickim Instytucie w Tuluzie oraz studiów magisterskich w zakresie badań nad pokojem i konfliktami w Paryżu-Dauphine, specjalizowała się w rozwiązywaniu konfliktów politycznych. Temat jej pracy to „Państwo kolumbijskie i Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii: ku możliwemu pojednaniu?”. Miała praktyki również w terenie:  w Kolumbii, Tunezji i Czadzie.

Nauczyła się budować lepszy świat także dzięki duchowości Ruchu Focolari i zaangażowaniu na rzecz młodzieży Ruchu. Jej ojciec Jean-Marie, który zmarł w 2014 roku, był wolontariuszem. „Była moją najlepszą przyjaciółką”, mówi Sophie. „Poznałam ją, gdy miałam 13 lat podczas Mariapoli w Lourdes. Z nią można było śmiać się zawsze. Wyznawała wielkie wartości, broniła pokoju i sprawiedliwości społecznej. To nie była łatwa praca, ale ona była pełna pasji, czuła się na swoim miejscy, spełniona” – zaświadcza przyjaciółka. „Jestem przekonana, że jakkolwiek niesprawiedliwa, straszna i gwałtowna była jej śmierć, to jednak nie była ona bez znaczenia. Oddała swoje życie za to, co uważała za słuszne”. Przyjaciele wspominają ją „jako promienną, pokorną i piękną osobę, która oddała swoje życie w służbie życia, pokoju, dla innych”.

„Myriam spełniała swoje marzenia, swoją pasję, łącząc doświadczenie i zaangażowanie”, potwierdza Anne-Marie, fokolarina, która ją znała. „Dla 120 przedstawicieli Genów z całego świata, zgromadzonych na  kongresie online od 7 do 14 sierpnia stało się oczywiste, że Miriam będzie aniołem stróżem Projektu #Daretocare. Jest to projekt, którego celem jest promowanie wszystkich inicjatyw dotyczących aktywnego obywatelstwa w dziedzinie sprawiedliwości społecznej, polityki i gospodarki. Anne-Marie jest przekonana, że teraz Myriam mówi nam: „Naprzód! Nie obciążaj się tym, co bezużyteczne!”.

Emilie Tévané, dla „Nouvelle Cité”

 

Regulamin(500)