Jesús Morán ponownie współprezydentem Ruchu Focolari

 
To drugi mandat J. Morána, którego głównym zadaniem jest pełne wsparcie i współpraca z nowo wybraną prezydent Ruchu Focolari Margaret Karram.

Wybór współprezydenta dokonany przez Zgromadzenie Generalne Focolari również został przyjęty na całym świecie z wielką radością, a dziś Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia potwierdziła jego nominację na współprezydenta Ruchu. Jest to jego druga kadencja.

Jesús Morán ma 64 lata i urodził się w Navalperales de Pinares (Hiszpania). Z tą duchowości ewangeliczną, jaką proponuje Ruch Focolari, zetknął się dzięki świadectwu kolegów podczas studiów uniwersyteckich. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie i uzyskał licencjat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Santiago de Chile oraz doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od 1996 do 2004 był odpowiedzialny za focolare w Chile i Boliwii, gdzie przyjął 21 grudnia 2002 roku święcenia kapłańskie. Od 2004 do 2008 był współodpowiedzialny za Ruch w Meksyku i na Kubie. Na Zgromadzeniu Generalnym w 2008 roku został wybrany doradcą generalnym i miał powierzony aspekt formacji kulturowej członków Ruchu. W 2009 roku dołączył do „Abba School” – Szkoły Abba, interdyscyplinarnego centrum studiów Focolare, jako specjalista w zakresie antropologii teologicznej i teologii moralnej. Od 2014 jest współprezydentem.

Obowiązki współprezydenta

Według Statutów pierwszym obowiązkiem współprezydenta jest „trwanie w najgłębszej jedności z prezydent i będzie w niej widział symbol jedności Dzieła, któremu razem z nią albo w jej zastępstwie on także ma służyć. W ten sposób będzie nieustannie stwarzał prezydent możliwość weryfikowania, w świetle Jezusa pomiędzy nimi, jej myśli i decyzji, wspierając ją, aby miała większą pewność, że to, czego będzie wymagała od osób, którym przewodzi, jest wolą Bożą”.

Odpowiada także za kapłanów, którzy należą do Ruchu Focolari, i troszczy się, by „życie wewnętrzne i działania Dzieła były zgodne z wiarą, moralnością i dyscypliną Kościoła”.

Stefania Tanesini 

Regulamin(500)