Wyjątkowy weekend: warsztaty artystyczne w Rzeszowie z zespołem Gen Verde

 
Wszyscy, którzy brali udział w tym wydarzeniu, są zgodni: To był wyjątkowy weekend!!!

W dniach od 28 kwietnia do 1 maja 2023 roku do Diecezjalnego Domu Tabor w Rzeszowie z różnych miejsc w Polsce i z Ukrainy przyjechali młodzi ludzie, aby uczestniczyć w warsztatach wokalnych, tanecznych, teatralnych i perkusyjnych (rytmicznych) prowadzonych przez międzynarodowy zespół Ruchu Focolari – Gen Verde. Uczestnikami tego wydarzenia było czterdziestu jeden nastolatków z Polski (w tym jedna Białorusinka) oraz szesnaście osób z Ukrainy.

Oprócz zajęć z artystkami z Gen Verde młodzież uczestniczyła w zajęciach integracyjnych poprowadzonych przez pedagoga, psychologa, teologa (odnośnie wyboru wartości) oraz przez małżeństwo tancerzy (budowanie relacji poprzez taniec). Dzień zaczynał „input” czyli hasło dnia, zaczerpnięte z piosenek Gen Verde oraz świadectwa z życia osób, które starają się wychodzić od siebie do innych, aby tworzyć relacje pokoju i braterstwa. Ważnym punktem programu była Msza święta w południe, z piękną oprawą przygotowaną przez młodzież. Artystki z Gen Verde również były pod wrażeniem! Nie zabrakło podchodów, gry w piłkę, ogniska oraz wieczornych zabaw z tańcem. Oficjalny program kończył się modlitwą wieczorną, a w niedzielę była to szczególna modlitwa – o pokój. Na koniec dnia odbywały się jeszcze rozmowy w pokojach :).

Przeżyte wspólnie dni były okazją do nawiązywania relacji, ponieważ wiele osób nie znało się wcześniej. Okazało się, że możemy wspólnie tworzyć i bawić się niezależnie od różnic narodowościowych, a różne języki były wyzwaniem, ale nie przeszkodą. Wszystkie grupy warsztatowe były mieszane, a młodzież z Ukrainy, należąca do Kościołów katolickich obrządku rzymskiego i wschodniego, włączyła się też w śpiewy na Mszy świętej.

W ostatni, trzeci dzień – cztery grupy warsztatowe zaprezentowały efekty swojej pracy. Było widać, że uczestnicy dali z siebie wszystko! Oprócz nabytych nowych umiejętności artystycznych niezwykle istotne było przekraczanie swojej nieśmiałości oraz pokonywanie braku wiary w siebie. Uśmiech i radość w oczach nastolatków okazały się bezcenne!

Również artystki z zespołu Gen Verde zaśpiewały kilka swoich piosenek oraz opowiedziały niektóre flesze z ich codziennego życia – nie jest łatwo tworzyć i żyć na co dzień w środowisku tak bardzo międzynarodowym, ale warto dawać swój wkład w budowanie relacji.

A oto kilka wrażeń uczestników:

– „Był to dobrze wykorzystany czas. Podczas całego wyjazdu panowała fajna energia. Działo się dużo rzeczy i wyjazd był bardzo cennym doświadczeniem”. P.

– „W warsztatach z Gen Verde uczestniczyłam już drugi raz i bardzo mi się podobało. Była świetna atmosfera, fajni ludzie i super piosenki, które na pewno zawsze będę pamiętać. Chciałabym kiedyś pojechać na takie warsztaty jeszcze raz”. Klara

– „Warsztaty w Rzeszowie organizowane przez Gen Verde, na których byłam, czyli „body percussion”, bardzo mi się podobały. Spotkałam wiele wspaniałych osób i poznałam nową formę tworzenia muzyki poprzez taniec, która nauczyła mnie pracy zespołowej i wyczucia rytmu. Po dwóch dniach ciężkiej pracy mogliśmy zaprezentować swoje efekty na występie przed resztą osób z innych warsztatów – taniec, śpiew i teatr – oraz osobami z domu diecezjalnego Tabor. Bardzo miło wspominam ten czas”. Karolina

Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym te warsztaty mogły się odbyć. Szczególne podziękowanie kierujemy do Domu Kultury w Rzeszowie i do Stowarzyszenia Fiore za współfinansowanie tego projektu.

 

Oprac. M.Z.

Regulamin(500)