Trampolina umożliwiająca skok w przyszłość

 
Konferencja-rekolekcje, które odbyły się w dniach 1-3 grudnia br. w Mariapoli Fiore (Trzcianka) pt. „Kryzys – droga donikąd czy droga w nieznane?”, dobiegły końca. Dały one nam wszystkim cenne wskazówki, jak pomóc sobie i innym, aby cierpienie wywołane kryzysem stało się „trampoliną” umożliwiającą skok w lepszą przyszłość.

Oto kilka wrażeń:

Konferencja-rekolekcje dostarczyły mi wielu głębokich przemyśleń w oparciu o nową dla mnie wiedzę na temat złożoności kryzysów i sposobów wychodzenia z nich. Dzięki przedstawieniu tematu z trzech stron: przez Wojciecha Szlagurę, psychologa klinicznego, ojca Krzysztofa Gzellę, benedyktyna i Annę Rybarkiewicz, fokolarinę małżonkę, otrzymałam nowe, pełniejsze spojrzenie na kryzys. Pozwoliło mi to zrewidować moje postępowanie w kryzysach, które przeżyłam wcześniej oraz w relacjach z ludźmi, których spotykam na swej drodze i którzy potrzebują autentycznego wsparcia, ponieważ są w kryzysie lub z niego wychodzą. Anna R.

Miałam szczęście uczestniczyć w konferencji-rekolekcjach zatytułowanych „Kryzys”. Na przekór tytułowi atmosfera tego spotkania była wyjątkowo ciepła, pełna radości i życzliwości. Towarzyszyły temu: piękno otoczenia, muzyka, no i pyszne jedzenie. Wykłady prelegentów dotykały i duszy, i rozumu. Psychologia, której nie lubiłam, stała się nagle bardzo ciekawa i potrzebna. Jak sobie radzić z kryzysem czy wręcz traumą? A jak można, i powinno się, czytać Pismo św.? Co to jest duchowość „reszty”? Zostaliśmy obdarzeni ogromnym bogactwem, za które z całego serca dziękuję i proszę o jeszcze. Helena B.

Konferencja-rekolekcje „Kryzys…” były szczególne pod kilkoma względami. Przede wszystkim towarzyszyła im rodzinna, wręcz intymna atmosfera. Sprzyjało to tematowi, jaki był poruszany w tych trzech dniach. Mnie szczególnie poruszyło, jak kryzys widziany okiem psychoterapeuty (Wojciech Szlagura) ma swoje odbicie w Piśmie Świętym, szczególnie u proroków (o. Krzysztof Gzella). Wspaniałym uzupełnieniem były refleksje wraz z krótkimi nagraniami Chiary przygotowane przez Annę Rybarkiewicz. Korelacja tych trzech osób i treści, jakie nam przedstawili, świetnie współgrała i sprawiła, że problem kryzysu mogłem zobaczyć szerzej. Dla mnie szczególne było odkrycie, zobaczenie i przyjrzenie się, jakie etapy Maryi przeszedłem, ile wysiłku i trudu mnie to kosztowało. Oraz jakie owoce w moim życiu są tu i teraz… Na pewno mam teraz większą wiarę w to, że moje trudne momenty, momenty kryzysu mogę przejść dobrze, wychodząc z nich do Boga i brata, z poczuciem, że idę nie sam, ale z kimś, i może mnie nieść modlitwa wielu osób. Jestem wdzięczny Bogu za ten czas. Tomek W.

Moje wrażenia z pobytu są bardzo pozytywne, cieszę się, że mogłam wrócić w miejsce, któremu tak wiele zawdzięczam, gdzie kształtowała się moja wiara, kiedy jeszcze byłam młodą dziewczyną. Piękne, ważne treści, spojrzenie na kryzys nie tylko z perspektywy psychologicznej, ale też chrześcijańskiej. Miałam trochę pytań związanych z moją pracą i dzięki bezpośredniemu kontaktowi z prowadzącymi mogłam znaleźć na nie odpowiedź. To, co dla mnie było też istotne, to cudowni ludzie, którzy brali udział w spotkaniach, ich wielka otwartość, serdeczność i świadectwo życia wartościami, które wyznają. Monika P.

Dziękujemy wszystkim za zorganizowanie wydarzenia, zwłaszcza prelegentom: o. Krzysztofowi Gzelli, Annie Rybarkiewicz i Wojciechowi Szlagurze.

Szczególne podziękowania za współorganizację i współfinansowanie wydarzenia kierujemy do Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Regulamin(500)