Te i inne wersje Słów Życia (m.in. wersja MP3, PP i dla młodzieży) znajdują się na stronie: slowozycia.net
„Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie!” (1 Tes 5, 21).
Słowo wybrane na ten miesiąc zostało zaczerpnięte z szeregu zaleceń kończących list Apostoła Pawła do wspólnoty Tesaloniczan: „Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie! Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła”[1].
Proroctwo i rozeznanie, dialog i słuchanie. Oto wskazówki, jakie św. Paweł pozostawił wspólnocie, która niedawno wstąpiła na drogę wiary. Spośród różnych darów Ducha Świętego św. Paweł wysoko cenił dar proroctwa[2]. Prorokiem nie jest ten, kto przewiduje przyszłość, ale raczej ten, kto posiada dar widzenia i rozumienia historii osobistej i wspólnotowej tak, jak widzi ją Bóg.
Ale wszystkie dary są poprzedzone największym darem, jakim jest miłość, miłość braterska[3]. Św. Augustyn z Hippony stwierdza, że tylko miłość pozwala rozeznać, jaką postawę należy przyjąć w danej sytuacji[4].
„Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie!”
Trzeba umieć dostrzegać nie tylko własne talenty, ale także wielki potencjał i złożoność różnych punktów widzenia oraz opinii, wyrażanych przez osoby będące blisko nas, z którymi przebywamy, a czasem nawet przez te spotykane przypadkowo. Ważne jest, by być szczerym wobec wszystkich, mając jednocześnie świadomość ograniczeń własnego punktu widzenia.
To słowo życia mogłoby stanowić motto każdej sytuacji, kiedy podejmujemy dialog czy dyskusję. Słuchać innej osoby niekoniecznie po to, żeby zaakceptować to wszystko, co ona mówi, ale przez okazanie otwartości umysłu i serca potwierdzić, że w tym, co mówi można znaleźć coś dobrego. Tworzenie z miłości wewnętrznej pustki w sobie samym, czyni możliwym zbudowanie czegoś wspólnie.
„Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie!”
Ojciec Timothy Radcliffe, jeden z teologów obecnych na Synodzie Biskupów Kościoła Katolickiego, stwierdził, że: „Tym, co najważniejsze, co możemy zrobić na tym Synodzie, jest szczerość w przedstawianiu naszych przekonań i wypowiadaniu własnych wątpliwości oraz pytań, na które nie mamy jasnych odpowiedzi. Wtedy zbliżymy się do siebie nawzajem jako poszukujący, jako uczniowie «żebrzący o prawdę»”.[5]
W rozmowie z kilkoma fokolarinami Margaret Karram tak skomentowała tę refleksję: „Zastanawiając się nad tym, zdałam sobie sprawę, że wiele razy nie miałam odwagi, by powiedzieć naprawdę to, co myślę: może ze strachu, że nie zostanę zrozumiana, może dlatego, żeby nie powiedzieć czegoś zupełnie odmiennego od opinii większości. Zrozumiałam, że być «żebrakami prawdy» oznacza mieć taką postawę bliskości wobec siebie, że wszyscy pragniemy tego, czego chce Bóg, że wszyscy razem szukamy dobra”[6].
„Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie!”
Mówi o tym doświadczenie Antii, która uczestniczy w zajęciach grupy artystycznej Mosaico, powstałej w Hiszpanii, w 2017 roku, jako lokalny projekt zespołu Gen Rosso. Grupa składa się z młodych Hiszpanów, którzy poprzez swoją sztukę i [prowadzone] warsztaty ofiarowują własne doświadczenie braterstwa.
Antía opowiada: „Ma to związek z moimi wartościami: [chodzi o] świat braterski, w którym każdy (czy to bardzo młody, czy niedoświadczony, czy bezbronny…) daje swój wkład. Mozaika pozwala mi wierzyć, że świat bardziej zjednoczony nie jest utopią, pomimo trudności i ciężkiej pracy jakie się z tym wiążą. Rozwinęłam się pracując w grupie, prowadząc dialog, który czasami wydawał mi się zbyt szczery, często wymagając rezygnacji z moich pomysłów, które uważałam za najlepsze. Owocem tego jest «dobro» budowane kawałek po kawałku, wspólnie przez nas wszystkich”[7].
Oprac.: Patrizia Mazzola
i Zespół Słów Życia
[2] Por. Jan Paweł II, Audiencja Generalna, 24.06.1992, nr 7.
[4] Por. Augustyn z Hippony, odc. Joe. 7, 8.
[5] Ojciec Timothy Radcliffe, Medytacja n. 3, Przyjaźń, Synod Biskupów, Sacrofano, 2.10.2023.
[6] Rozmowa z fokolarinami, Margaret Karram, prezydent Ruchu Focolari, Rocca di Papa, 2 marca 2024 r.
[7] Mosaico GRLP przyłącza się do projektu Silni bez przemocy, który polega na przeprowadzeniu trzydniowych interdyscyplinarnych warsztatów z młodzieżą w miastach, starając się poprzez sztukę przekazać takie wartości jak: pokój, dialog i życie bez przemocy.
.
Tagi
Własne pola