Konflikt, dialog i kultura jedności

 
W dniach 3-4 czerwca br. odbył się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim międzynarodowy kongres z okazji 20-lecia przyznania Chiarze Lubich przez tę uczelnię doktoratu honoris causa w dziedzinie nauk społecznych.

Doktorat honoris causa nadany Chiarze przez KUL w 1996 roku okazał się proroctwem: w kolejnych latach 15 uczelni z całego świata, kościelnych i świeckich, przyznało założycielce Ruchu Focolari swoje najwyższe wyróżnienia naukowe za wkład charyzmatu jedności w różne dyscypliny wiedzy: od teologii i filozofii po psychologię, ekonomię i sztukę. Z biegiem lat spełniło się również marzenie Chiary o powstaniu w obrębie Focolari uniwersytetu, w którym studenci mogliby poznawać poszczególne nauki z perspektywy jedności. Międzynarodowy, interdyscyplinarny kongres w Lublinie to owoc współpracy Wydziału Nauk Społecznych KUL z Instytutem Uniwersyteckim Sophia w Loppiano oraz Ruchem Focolari w Polsce.

Wśród prelegentów znaleźli się: prof. Adam Biela, ks. Jesús Morán, współprezydent Ruchu Focolari, prof. Bernhard Callebaut (Istituto Universitario Sophia Loppiano, Włochy), prof. Mauro Magatti (Università Cattolica di Milano, Włochy), prof. Bogusław Śliwerski (Uniwersytet Łódzki), prof. Marek Rembierz (Uniwersytet Śląski),  prof. Stefano Zamagni (Università di Bologna, Włochy), prof. Krzysztof Wielecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Catherine Belzung (Université de Tours, Francja) oraz prof. John Raven (University of Manchester, Wielka Brytania).

Oprócz nich, na zaproszenie do udziału w konferencji odpowiedziało ponad 90 naukowców, którzy dzielili się swoimi refleksjami i wynikami prowadzonych badań w pięciu grupach tematycznych: dialog we wspólnocie: między charyzmatem a instytucją; rozwiązywanie konfliktów poprzez dialog; uczestnicy przemian politycznych i procesów uczestnictwa; procesy indywidualne, interpersonalne i wewnątrzgrupowe w zarządzaniu konfliktami i przeciwdziałaniu im; dialog między dyscyplinami i transdyscyplinarność.

Gościnne progi KUL-u i społeczności Lublina oraz aktualność podejmowanych tematów pozostawiły niezatarte wspomnienie w gościach z kraju i zagranicy. Wielu z nich wyraziło nadzieję, że te dwa pasjonujące dni obrad, niezliczonych rozmów w kuluarach i odniesień międzyludzkich będących już ucieleśnieniem tego „paradygmatu jedności” – o którym po raz pierwszy mówił prof. Adam Biela w pamiętnej laudacji wygłoszonej w 1996 roku – to dopiero początek współpracy między pojedynczymi naukowcami oraz reprezentowanymi przez nich uczelniami. „Mam – mówił ks. Jesús Morán – takie marzenie: aby ziarno zasiane na tym uniwersytecie stało się wielkim drzewem, gdzie będą mogły kiełkować i dojrzeć wszelkie owoce prawdy, mądrości, braterstwa i jedności”.

Regulamin(500)