Prezydent Focolari do rodzin w Loppiano

 
Prezydent Ruchu Focolari do rodzin zebranych w Loppiano (Włochy) 11 marca na spotkaniu w 9-tą rocznicę śmierci Chiary Lubich. (fragmenty)
20170311©-Caris-Mendes-Archivio-CSC-Audiovisivi_cropped1Chciałabym zaprosić was dzisiejszego wieczoru do pomarzenia o innym świecie, takim, w którym chcielibyśmy żyć[…] Ten charyzmat rodzi w nas pragnienie by patrzeć na świat i historię z innej perspektywy, z której możemy zauważyć związek każdego z nas z całą ludzkością. […] Podkreślamy wartość miłości w życiu, która codziennie je odnawia, podnosi, ożywia po małych czy większych chwilach śmierci, pozwala błyszczeć obecności Boga w zaciszu rodziny, pomiędzy jej członkami, obecności Jezusa, który jest przyciągnięty tą miłością. […] Bóg wzywa nas byśmy się stali ojcami i matkami ludzkości, aby dać nasz wkład w podtrzymywanie i zachęcanie do powszechnego braterstwa. Ale jaka rodzina może rodzić świat nasiąknięty ideą powszechnego braterstwa? Tylko taka, który czyni swoim z miłości, to wszystko, czym żyje otaczająca ją wspólnota, dzięki temu naprawdę może powiedzieć „ja jestem ludzkością”. Tylko takie rodziny, choć też delikatne i niedoskonałe w swoim człowieczeństwie, lecz odnowione w ten sposób od wewnątrz, mogą podarować światu światło tej miłości, która go odnowi […]

20170311-1842231Możecie realizować te nadzieje: pozwalając swobodnie krążyć dobrom materialnym i duchowym, aby nauczyć wartości kultury dawania, ekonomii komunii; przyjmując drugiego takim, jakim jest, opiekując się nim, przeżywając bliskość w radości. Dzięki temu współcześni będą mogli odkryć wartość przyjęcia, co pozwoli skruszyć mury egoizmu; wówczas będzie możliwe przekazywanie wartości z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie mogą jeszcze odnaleźć sens swojego życia w przekazywaniu tych korzeni, bez których człowiek jest podatny na mody.

To wy rodziny, jesteście miejscem, gdzie po raz pierwszy w życiu korzysta się z korygowania niezbędnego dla rozwoju człowieka, ale także z przebaczenia, które daje siłę zaczynać od nowa pokonując własne błędy. To doświadczenie daje podstawy do praktykowania sprawiedliwości w domu jak i w społeczeństwie.[…] Nie traćcie odwagi, kiedy jest trudno lub kiedy wydaje się wam, że jesteście sami. Opatrzność Boża pomoże wam i zostawicie swoim dzieciom prawdziwe dziedzictwo, które nie zardzewieje.

Regulamin(500)