Bliskość czyni cuda

 
Wczoraj w Instytucie Patrystycznym Augustinianum odbyło się spotkanie Papieża Franciszka z młodzieżą oraz z osobami starszymi, połączone z promocją światowego projektu, mającego na celu zacieśnienie „przymierza międzypokoleniowego”. Rozmawiano o tym, jak dzielić się mądrością czasu

Podczas spotkania Papież odpowiedział na kilka pytań ludzi w różnym wieku. Dotyczyły one postaw we współczesnym świecie, relacji z dziećmi i wnukami, sposobu zaangażowania, który będzie pomocny w głoszeniu prawdziwych wartości. Przedstawiamy dwa fragmenty z wypowiedzi Papieża, które mówią o służbie i bliskości.

Fragment z odpowiedzi na pytanie młodej dziewczyny:

…“ Odpowiedzią na kulturę, która niszczy najlepsze uczucia jest służba – mówił Ojciec Święty. – I zobaczysz, że ludźmi bardziej dojrzałymi, młodymi dojrzalszymi – dojrzalszymi w sensie bardziej rozwiniętymi, pewniejszymi samych siebie, uśmiechniętymi, i z poczuciem humoru są ci młodzi, którzy idą naprzód, są w drodze, służą innym. Jest jeszcze inne słowo: ryzyko. Jeśli w życiu nie ryzykujesz, nigdy, nie staniesz się dojrzały, nigdy nie wypowiesz proroctwa, tylko będziesz gromadzić iluzje w kulturze zabezpieczeń na całe życie. ”

Fragment z odpowiedzi na pytanie amerykańskiego reżysera Martina Scorsese:

….“ Bliskość czyni cuda. Odrzucenie przemocy, łagodność, czułość: te ludzkie wartości, które wydają się być niewielkie, ale są zdolne do przezwyciężenia najtrudniejszych i najokrutniejszych konfliktów. Bliskość, którą zapewne okazywał Pan jako dziecko, zbliżając się do ludzi dotkniętych różnymi cierpieniami. I pewnie właśnie przez to nabierał Pan mądrości, którą dzisiaj dostrzegamy w pańskich filmach. Bliskość w stosunku do tych, którzy cierpią: ważne, żeby się nie bać, bliskość wobec problemów i bliskość pomiędzy młodymi i starszymi. Są to małe rzeczy: łagodność, czułość, bliskość, w ten sposób przekazuje się jednak doświadczenie i na tej drodze się dojrzewa. Młodzi, my sami oraz ludzkość – powiedział Papież na zakończenie spotkanie w Augustinianum. ”

Regulamin(500)