Giulia (Eli) Folonari

 
Julia (Eli) Folonari odeszła rano 26 listopada w wieku 92 lat, szczególny świadek i towarzyszka życia założycielki Ruchu Focolari.

Urodziła się w Mediolanie, w północnych Włoszech, 8 lutego 1926 r., jako najstarsza spośród ośmiorga dzieci Luigiego i Sperancy Folonari, bogatej rodziny przemysłowców z Brescii. Po ukończeniu studiów ekonomicznych i handlowych na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie, Eli w wieku 25 lat słyszy po raz pierwszy o rodzącym się ruchu, od Valerii (Vale) Ronchetti. W tym samym roku, spędzając swoje wakacje niedaleko od Tonadico (Trydent), gdzie odbywało się jedno z pierwszych Mariapoli, decyduje się uczestniczyć w nim z rodzeństwem Vincenzo i Camillą. Wówczas poznaje Chiarę Lubich.

W 1951 roku przeprowadza się do Rzymu z Chiarą, odtąd towarzyszy jej we wszystkich podróżach we Włoszech, a następnie do Ameryki Południowej, Azji, Australii, Ameryki Północnej, Europy. «Boska przygoda – powie później -. Długi wyścig, aby nadążać za Chiarą, od niespodzianki do niespodzianki ». Jest jej powierniczką i doradcą w trudnych latach przed aprobatą Ruchu Focolari (Dzieła Maryi) przez Kościół.  W sposób szczególny zajmuje się rozwojem mediów w Ruchu: założeniem Centrum audiowizualnego św. Klary z Asyżu, a w 1980 r., narodzinami w Szwajcarii wspólnotowego połączenia telefonicznego (Collegamento CH), które wkrótce obejmie wszystkie narody, w których obecne są fokolare. Collegamento powstałe jako narzędzie do dzielenia się życiem duchowym, wiadomościami, radościami i smutkami, dzięki postępowi technologicznemu zmienia się w internetową transmisję audiowizualną, przekazywaną drogą satelitarną, ale w nazwie do dziś pozostało CH (od łacińskiego Confoederatio Helvetica ), aby przypominać początki.

Eli zawsze towarzyszyła założycielce Focolari podczas spotkań z wielkimi osobistościami, od Pawła VI, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty do Vaclava Havla i Patriarchy Konstantynopola, Athenagorasa I. Jej świadectwo, bezpośredniego świadka tych wydarzeń zawarte jest w tomie „Partytura napisana w Niebie. Pięćdziesiąt lat z Chiarą Lubich „(Città Nuova, 2012).

 Giulia Eli Folonari była odpowiedzialna za Centrum Chiary Lubich, od jego powstania w lipcu 2008 roku, aż do 2014 roku.  Centrum, zostało założone by zachować i strzec autentyczność myśli charyzmatu, szerzyć charyzmat i historię Ruchu, poprzez spotkania, konferencje i stronę internetową. Centrum udostępnia naukowcom i wszystkim zainteresowanym bogate dziedzictwo pism i dokumentów multimedialnych, które pozostawiła założycielka Dzieła Maryi.

Regulamin(500)