Pokolenie nadziei

 
Wiele projektów humanitarnych próbuje poprawić sytuację ludności w Syrii. Od 2012 r. Ruch Focolari oferuje wsparcie i pomoc poprzez pracę organizacji non-profit AMU i AFN.

Ogromna dewaluacja waluty, rosnący wzrost kosztów utrzymania w obliczu stałego spadku usług publicznych. To tylko niektóre z elementów, które kształtują sytuację społeczną i cywilną Syrii w ciągu siedmiu lat wojny. Wśród ludności skutki są coraz bardziej widoczne. Są tacy, którzy stracili pracę i byli zmuszeni wydać wszystkie swoje oszczędności, na przetrwanie i leczenie, w kraju, gdzie lekarze, nauczyciele i wielu specjalistów musiało wyemigrować za granicę. W sytuacji ekstremalnych trudności, ” rozkwitają wspaniałe wartości, takie jak solidarność, gościnność, hojność, braterstwo, Bóg działa, przynosząc każdemu wsparcie i odwagę” – piszą uczestniczący w projektach organizacji non-profit AMU realizowanych w Syrii przez Ruch Focolari.

Dzięki projektowi „Alarm dla Syrii”, do ponad 200 rodzin, które musiały uciec z Damaszku, Homs, Aleppo i Kafarbo i wybrzeża, regularnie docierała „ekipa” wolontariuszy, którzy przy okazji rożnych uroczystości, świętowania urodzin, wydarzeń szkolnych, dostarczali konkretną pomoc, respektując godność i wrażliwość swoich podopiecznych. Dzięki pomocy projektu ludzie ci byli w stanie uiścić opłaty szkolne, zakupić niezbędne wyposażenie, koce, żywność. Przede wszystkim jednak czuli wsparcie w tej trudnej fazie życia.

Do programów działających od ponad sześciu lat, dotyczących opieki zdrowotnej, edukacji i pomocy w utrzymaniu rodzin, ostatnio zostały dodane, te dotyczące kształcenia zawodowego i edukacji. „Projekt wykracza poza zaspokojenie pilnych potrzeb materialnych osób objętych pomocą, oferuje możliwość pracy dla wielu innych, zwłaszcza młodych ludzi, którzy w obecnej sytuacji w kraju byliby bezrobotni”.

W Dueilaa w ciągu ostatniego roku ponad 90 dzieci uczęszczało po szkole do świetlicy, osiągając doskonałe wyniki. W miesiącach letnich ośrodek pozostawał otwarty dla 115 dzieci. „Niektóre matki mówią nam, że ich dzieci, nawet jeśli są chore lub mają inny program rodzinny, wolą przyjechać tutaj”. W Homs inny ośrodek dla dzieci i młodzieży przyjął nazwę „Pokolenie nadziei”. Uczniowie, którzy uczęszczają na kurs, pomyślnie zdali egzaminy w swoich szkołach macierzystych. Tutaj istnieje także możliwość opieki psychologicznej, która jest oferowana zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. „Pracujemy w szczególności nad traumami, spowodowanymi wojną. Te chwile pomagają przywrócić zaufanie i znaleźć rozwiązania wielu problemów „.

Także w Homs i Kafarbo, przez ponad dwa lata projektem opieki zdrowotnej objęto ponad setkę osób wymagających specjalistycznej opieki medycznej. „Staramy się współpracować z innymi organizacjami, aby pomóc pacjentom, nawet gdy koszty leczenia lub operacji przewyższają nasze możliwości”.

                                                      Chiara Favotti

Regulamin(500)