Razem damy radę

 
Również dzieci z Ruchu Focolari i ich animatorzy są aktywni w czasie pandemii. Jest dla nich dostępna nowa strona internetowa.

„Obecnie musimy pozostać w domu, ale mamy tajemnicę, by także teraz być szczęśliwymi: kochać. Każdego ranka rzucamy więc kostką i robimy to, co nam wypada”. Geny 4, dzieci z Ruchu Focolari, nie zatrzymują się. Nawet w odosobnieniu zaczynają każdy dzień, rzucając „kostką miłością”, której ścianki opisują sztukę miłowania, i zobowiązują się, aby nią żyć.

W niektórych miastach geny 4 – chłopcy i dziewczynki przygotowały z udziałem rodziców billboardy i listy, aby zaoferować pomoc osobom starszym mieszkającym w ich budynkach. „Nikt nie prosił nas o konkretne rzeczy – napisała jedna z mama – ale była to okazja do poznania sąsiadów, którzy do nas zadzwonili i bardzo nam podziękowali”.

„A jeśli jakieś dziecko w budynku nie ma tylu gier, co my?” – zapytali Niccolò i Margherita, geny 4 z Włoch.  Zostawili więc przy wejściu do swojego apartamentowca skrzynkę z napisem: „Cześć! W domu znaleźliśmy gry, których już nie potrzebujemy. Jeśli chcesz, możesz je wziąć i nie musisz ich oddawać. Weź sobie!

„Dom” w dzisiejszych czasach może oznaczać „ograniczenie”, dlatego  w Rzymie zaproponowano genom 4, aby zbudowały tekturowe domki, w których będą gromadzić swoje uczynki miłości. Podczas gdy liściki i rysunki wypełniają te domki, także dorośli uczą się od swoich dzieci, że w obecnej izolacji wszyscy możemy wypełnić domy małymi uczynkami  miłości.

Geny 4 znajdują się we wszystkich częściach świata, dlatego teraz, gdy pandemia dotyka wszystkie kraje, jest czymś naturalnym, że odczuwają solidarność, szczególnie wobec tych z nich, których spotyka najwięcej cierpienia.

Wraz z dziećmi animatorzy z Ruchu Focolari są na pierwszej linii, aby towarzyszyć im w tym delikatnym okresie, od Brazylii po Kongo jest wdrażanych wiele pomysłów. Z Bilbao (Hiszpania) piszą: „Wpadliśmy na pomysł, aby co tydzień robić spotkania dla genów 4 i ich rodzin  za pośrednictwem internetu. Opowiadamy sobie, jak żyjemy w tej nowej sytuacji, oraz o uczynkach miłości. Na koniec spotkania obiecujemy, że będziemy się modlić o pokój, za chorych, za cierpiących”. W Portugalii niektórzy dorośli w każdą niedzielę przygotowują wideo z krótkim przedstawieniem o fragmencie niedzielnej Ewangelii i udostępniają to w mediach społecznościowych.

W związku z tym internet ma coraz większe znaczenie również dla najmłodszych. Właśnie w tych dniach międzynarodowe Centrum genów 4 otworzyło nową stronę internetową: gen4.focolare.org, skierowaną do dzieci i ich nauczycieli, wzbogaconą o materiały i szkolenia dotyczące duchowości Ruchu Focolari. Obecnie dostępnych jest pięć wersji językowych, brak jednak wersji polskiej.

Chiara Lubich 29 marca 1972 r.  zapoczątkowała geny 4, są to chłopcy i dziewczęta stanowiące najmłodsze pokolenie Ruchu Focolari. Kiedyś porównując Ruch do dużego drzewa, geny 4 określiła „jako pąki tego drzewa. (…) Coś bardzo cennego, bo zapewniają przyszłość drzewu” [1] .

Anna Lisa Innocenti

  1. C. Lubich w: M. Bolkart e C. Heinsdorff, Chiara con i gen 4, Città Nuova 2009, s.13.

Regulamin(500)